Un militar şi-a scos vecinii la „instrucţie” pe scara blocului şi a atacat doi poliţişti

Militarul Vasile Voicu a fost condamnat la 11 luni cu suspendare sub supraveghere după ce, în urmă cu doi ani, şi-a traumatizat vecinii de pe scara unui bloc din Cluj Napoca, scoțându-i din locuințe și obligându-i să execute ordine militare.
Iulian Tudor
11 iun. 2019, 08:45
Un militar şi-a scos vecinii la

Vasile Voicu a fost judecat la Tribunalul Militar Cluj pentru ultraj după ce a agresat și echipajul de poliție sosit la fața locului pentru a aplana conflictul, scrie gazetadecluj.ro.

Incidentul a avut loc în 2017. Într-un acces de furie, Voicu și-a scos cu forța vecinii de bloc din cartierul Mărăști și i-a aliniat pe scara blocului punându-i să facă instrucție militară.

Citeşte şi Răsturnare de situaţie în cazul elevului sancţionat pentru că şi-a ironizat profesoara. Ce au decis judecătorii VIDEO

Speriaţi, oamenii au sunat la 112, dar la venirea polițiștilor lucrurile au degenerat. Militarul clujean și-a scos vecinii din bloc la instrucţie

Echipajul de poliție care a intervenit atunci era format din Dan Raț și Carmen Croitoru.

Agenții au intervenit, solicitându-i să înceteze, însă militarul a strigat că răspunde doar la ordine.

După ce a fost încătușat, militarul l-a lovit pe agentul Raț, moment în care acesta s-a dezechilibrat și a căzut pe scările de la etajul doi şi până la jumătatea primului etaj.

„Polițistul era plin de sânge. Ne-am speriat enorm. Cei ce erau scoși pe scară de către militar au profitat de neatenția acestuia și s-au refugiat în locuințe. Între timp, militarul îl amenința pe agent că dacă se ridică de jos îl va omorî „, a povestit un martor, potrivit ziardecluj.ro.

Într-un final, poliţiştii au reușit să îl imobilizeze pe militar, au chemat întăriri și l-au dus la Poliția Municipală, ulterior fiind internat la Clinica de Psihiatrie.

Vasile Voicu a fost eliberat la scurt timp și detașat la o unitate militară din Constanța.

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Mariana Tîrcă, golgheterul all-time al naţionalei de handbal, mesaj manifest înainte de alegeri: „Jucătorii sunt datori! Latura financiară a devenit mai importantă ca latura pasională!”
Capital.ro
Se pregătește raționalizarea combustibilului. Avertismentul Suediei privind o criză energetică fără precedent: Suntem pregătiți
Playtech.ro
Documentele care nu trebuie semnate de angajaţi. Clauzele de care să te fereşti când eşti nou într-o companie
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cât costă un bilet de metrou în alte mari capitale europene. Prețul unui bilet Metrorex ajunge la 7 lei, de la 1 mai 2026
iamsport.ro
Previziunea lui Mircea Lucescu: ”Ăsta va fi cel mai mare jucător al României!”. Despre cine vorbea
MediaFlux
Anunț major pentru românii care cumpără fructe și legume. Ce se întâmplă în piețe
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara