Un nou bulevard se deschide în București. Cum arată și unde e situat

Vin și vești bune pentru bucureșteni. Un nou bulevard se deschide îm Capitală, pe drumul Valea Largă din Sectorul 6, a transmis Ciprian Ciucu, primarul Sectorului 6.
Claudia Simion
26 oct. 2024, 08:32
Un nou bulevard se deschide în București. Cum arată și unde e situat

Un nou bulevard se deschide în București. Primarul Ciucu a precizat că bulevardul se deschide începând de sâmbătă, 26 octombrie 2024.

Un nou bulevard în București, în Sectorul 6

“Civilizație. Primul mare bulevard, efectiv de la zero, după 1989 din București. Mâine (sâmbătă – n.red.) se va deschide. Are 1,5 km, toate utilitățile și mobilierul stradal, iluminatul, verdele, tot. Acum se realizează marcajul. Este gata în interiorul contractului, fără prelungiri. Da, se poate!”, a declarat Ciprian Ciucu.

Citește și Raiul imobiliar din România. Orașul în care s-au înregistrat scumpiri uriașe în 2024: „Nu există un moment potrivit de cumpărare a unei locuințe”

Bulevardul Valea Largă are aproape 1,5 km şi face legătura între Prelungirea Ghencea şi intersecţia Bd. Timişoara – Valea Cascadelor. Este o străpungere atât pentru fluidizarea traficului, cât şi pentru civilizarea zonei, potrivit Primăriei.

Drumul are o lățime de 24 de metri și patru benzi auto, câte două pe fiecare sens, de 3,5 metri fiecare. Partea carosabilă are lăţimea totală de 14 metri. Pe mijloc, între cele două sensuri de circulaţie, este un spaţiu verde cu lăţimea de 4,4 metri. Drumul are și două piste de biciclete pe ambele părți cu o lățime de doi metri fiecare și cu un spațiu verde de 1,3 metri care delimitează pistele de biciclete de partea carosabilă. A fost modernizat la inițiativa primarului din Sectorului 6, înainte fiind doar un drum de pământ, care pe alocuri era o potecă.

Citește și Ce sumă primește în plus la pensie un român, în funcție de anii de muncă. Cât primesc cei cu 26 de ani de vechime în muncă, 33 sau 41

Așadar, de astăzi, 26 octombrie, bucureștenii se pot plimba fie cu mașinile, fie cu bicicletele, pe acest nou bulevard din București.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Arda Guler, devastat după eliminarea Turciei de la Cupa Mondială: „O, Doamne, de ce!?”. A început să vorbească singur
Capital.ro
Cei mai bogați fotbaliști de la CM 2026. Doi dintre ei au depășit pragul istoric
Playtech.ro
Apa care picură de la aerul condiționat te poate costa până la 5.000 de lei. Ce trebuie să știe proprietarii de apartamente
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ipoteză șoc în cazul morții actriței Ece Irtem. O mușcătură de maimuță i-ar fi cauzat decesul
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Horoscop de weekend 20-21 iunie. Ce rezervă astrele pentru fiecare nativ
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?