Un nou stadion de lux va fi construit în România! Va avea o capacitate de 30.000 de locuri

Primarul oraşului Timişoara, Nicolae Robu, a anunţat prin intermediul unei postări pe contul său de Facebok faptul că oraşul de pe Bega va avea un nou stadion cu 30.000 de locuri. Construcţiile pentru stadionul de lux vor începe în această lună.
Romania TV
22 ian. 2020, 13:17
Un nou stadion de lux va fi construit în România! Va avea o capacitate de 30.000 de locuri

Potrivit edilului, termenul de elaborare şi predare a documentaţiei la Compania Naţională de Investiţii este de 135 de zile, de la data de 27.01.2020.

Noul stadion va fi construit în locul arenei „Dan Păltinişanu”, care a găzduit de-a lungul anilor mai multe meciuri din Liga 1. De asemenea, conform primarului, planul iniţial avea un număr de 42.000 de locuri, însă un stadion după modelul celui de la Craiova avea şanse mult mai mari de aprobare.

 „În preocuparea noastră tenace, începând din 2012, pt obiectivul Nou Stadion de 30.000 de locuri la Timișoara, am aflat că s-a dat ordin de începere a lucrărilor, cu data de 27.01.2020, pt elaborarea Studiului de Prefezabilitate, a Studiului de Fezabilitate și a Altor studii de specialitate, de către CNI, către câștigătorul licitației organizate pe temă de către CNI, Asocierea SC Lucian Simion Arhitectura SRL și SC Construcții Erbașu SA. Termenul de elaborare și predare a documentației la CNI este de 135 de zile, de la data de 27.01.2020. Succes CNI, deopotrivă în proiectul “Stadion” și în proiectul “Polivalentă”, din portofoliul Timișoarei! Din partea noastră, încă o dată o spun: aveți tot suportul!”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cât costă geanta cu care s-a afișat Lamine Yamal la CM 2026. Puțini își permit să plătească acești bani
Capital.ro
Victor Ponta, declarații tranșante după negocierile pentru guvern: „Să fim realiști…”
Playtech.ro
Tabelul amenzilor rutiere după 1 iulie. Cât costă fiecare greșeală în trafic după majorarea punctului de amendă
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Clădirile consumă 40% din energie. ROENEF aduce la aceeași masă Guvernul, arhitecții și marii jucători din industrie pentru a trasa viitorul construcțiilor din România
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece