Un ofiţer de la Poliţia de Frontieră Vaslui, reţinut într-un caz de trafic de ţigări de contrabandă

Cinci persoane au fost reţinute şi alte 16 sunt audiate de procurorii DIICOT, într-un caz de trafic de ţigări de contrabandă aduse în România din Republica Moldova. În afacere este implicat un ofiţer specialist 1 în cadrul Biroului Supraveghere Control Trecere Frontieră - IJPF Vaslui.
Romania TV
18 nov. 2011, 08:04
Un ofiţer de la Poliţia de Frontieră Vaslui, reţinut într-un caz de trafic de ţigări de contrabandă

Procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Serviciul Teritorial Galaţi au efectuat 14 percheziţii domiciliare, pe raza judeţelor Vaslui şi Galaţi, într-un caz de traficanţi de ţigări, vizând un grup constituit din 15 persoane, cetăţeni români şi moldoveni, specializat în contrabandă, potrivit Mediafax.

Potrivit DIICOT, inculpatul Mihov Petru, împreună cu alte persoane, au constituit un grup infracţional organizat, la care au aderat şi inculpaţii Olaru Florinel Iulian – comisar, ofiţer specialist 1 în cadrul Biroului Supraveghere Control Trecere Frontieră din IJPF Vaslui -, Andriuţă Lucian şi Coşug Traian, foşti inspector, respectiv agent de poliţie în cadrul IJPF Vaslui – Sectorul Poliţiei de Frontieră Huşi.

Beneficiind în mod direct de sprijinul acestor trei inculpaţi, în perioada mai 2010- octombrie 2011, membrii grupului infracţional organizat au introdus în mod ilegal pe teritoriul României însemnate cantităţi de ţigări.

Ţigările proveneau din Republica Moldova şi erau introduse în ţară prin alte puncte decât cele destinate controlului vamal, pe raza judeţului Vaslui.

Prejudiciul total cauzat bugetului de stat, prin sustragerea de la plata taxelor vamale, este evaluat la aproximativ 1.400.000 de lei.

Cercetările au fost efectuate cu sprijinul ofiţerilor de poliţie judiciară din cadrul IJPF Galaţi, Poliţia Mun. Huşi şi lucrătorilor din cadrul IJJ Galaţi. Suportul tehnic a fost asigurat de către SRI Galaţi şi Vaslui.

Procurorii DIICOT au dispus reţinerea pentru 24 de ore a cinci inculpaţi, la acest moment la sediul Direcţiei fiind audiate 16 persoane.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Scene incredibile în Capitală! Tânăr, surprins încercând să se arunce în fața mașinilor! CAV de la Survivor a intervenit imediat
Fanatik.ro
Ce a pățit iubita lui Cristiano Ronaldo. Georgina Rodriguez a luat legătura cu autoritățile pentru a rezolva problema
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 22 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
ANM a emis noi coduri portocalii și roșii de furtuni. În unele zone va ploua cât într-o lună
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
400.000 de euro salariu pentru transferul verii la FCSB. Jucătorul a ajuns deja în România
MediaFlux
Bani pentru elevii care au dat examene. Ministerul Educației propune între 2.000 - 5.000 de lei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România