Un pasager care a tras semnalul de alarmă a provocat o tragedie. Cel puțin 32 de morți s-au înregistrat după ce două ciocnirea a două trenuri, în Egipt. Imagini teribile de la faţa locului VIDEO

Cel puţin 32 de persoane au fost ucise şi 66 rănite, vineri la prânz, în urma coliziunii a două trenuri de călători în oraşul Sohag din sudul Egiptului, a anunţat Ministerul Sănătăţii egiptean.
Daniel Spătaru
26 mart. 2021, 15:28
Un pasager care a tras semnalul de alarmă a provocat o tragedie. Cel puțin 32 de morți s-au înregistrat după ce două ciocnirea a două trenuri, în Egipt. Imagini teribile de la faţa locului VIDEO

Imagini transmise de presa locală arată vagoanele celor două trenuri deraiate deasupra unui canal cu apă. ”Trenurile s-au ciocnit în timp ce rulau cu viteză nu foarte mare, ceea ce a condus la distrugerea a două vagoane şi la răsturnarea unui al treilea”, declară o sursă de securitate, citată de New York Post.

Potrivit autorităţii feroviare egiptene, o persoană ar fi declanşat frâna de urgenţă, provocând astfel oprirea primului tren, iar cel de-al doilea l-a lovit din spate.

Citeşte şi România vrea să testeze trenurile pe hidrogen. Ministrul Transporturilor a făcut importantul anunţ

Egiptul are una dintre cele mai vechi şi mai extinse reţele feroviare în regiune, iar accidentele de trenuri soldate cu victime sunt frecvente.

În februarie 2019, o locomotivă care nu era manevrată de un mecanic a pătruns într-o platformă a staţiei de tren din Cairo, provocând un incendiu care a ucis 31 de persoane. Accidentul feroviar cel mai mortal a avut loc în 2002, când peste 360 de oameni au murit după ce un tren a luat foc.

Citeşte şi Cătălin Drulă, Ministrul Transporturilor: „Trenurile de mare viteză şi autostrada spre Braşov, obiective pentru după 2030, realist vorbind”

 

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Sofia Vicoveanca, primele declarații de când s-a externat din spital! Artista a suferit un infarct
Fanatik.ro
Mihai Neșu, lovit de reforma Bolojan: fundația fostului jucător de la FCSB, obligată să plătească 36.000 euro impozite
Capital.ro
Călin Georgescu este ținut în arest la domiciliu. Maestrul Nicolae Voiculeț s-a dezlănțuit: Ieșiți în stradă hotărât, cu adevăr și demnitate!
Playtech.ro
Abia acum vine gerul adevărat! Temperaturile scad şi mai mult, avem frig arctic. Avertisment ANM
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Fostul arbitru care ar fi fost amenințat cu pistolul de Gigi Becali a rupt tăcerea
MediaFlux
Nu se știe dacă sunt români în cazul accidentului feroviar din Spania. MAE s-a autosesizat. Președintele Nicușor prezintă condoleanțe
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend