Un pilot rus s-a drogat cu marijuana înainte de a se urca la bordul avionului

Un pilot rus şi o însoţitoare de bord au consumat marijuana înainte de a urca la bordul unui avion cu 192 de pasageri, starea acestora fiind observată în ultimul moment, ceea ce a necesitat înlocuirea echipajului, relatează agenţiile de presă ruse citate de agenţia EFE.
Romania TV
08 nov. 2011, 21:37
Un pilot rus s-a drogat cu marijuana înainte de a se urca la bordul avionului

„În timpul examinării medicale de dinaintea zborului, comportamentul comandantului, al copilotului şi al unei stewardese au stârnit suspiciunea medicilor, motiv pentru care zborul a fost întârziat”, a declarat pentru agenţia rusă Interfax un purtător de cuvânt al Autorităţii aeronautice ruse.

Analizele ulterioare au confirmat că pilotul comandant şi stewardesa consumaseră marijuana, dar nu şi copilotul, conform Agerpres.

Avionul care urma să decoleze din regiunea Magadan din Extremul Orient rus cu destinaţia Moscova a plecat cu o întârziere de 12 ore cu un alt echipaj.

La 21 iunie, un avion de tipul Tupolev 134 al unei companii ruse s-a prăbuşit lângă localitatea Petrozavodsk, provocând moartea a 47 de pasageri. Ulterior s-a descoperit că pilotul navigator se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, lucru considerat în raportul investigaţiei ca fiind una dintre cauzele accidentului.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Laurențiu Reghecampf a spus totul despre revenirea la FCSB! Mesajul pe care i l-a transmis fostului coleg de echipă
Capital.ro
Doliu în televiziune! Un mare nume din industrie s-a stins la doar 47 de ani: Suntem profund îndurerați
Playtech.ro
La ce se uită însoţitorii de zbor când te urci în avion. Detaliile pe care le urmăresc mereu: „Vă scanăm în câteva secunde”
Adevarul
Lacul Cinciș, de nerecunoscut după epoca vacanțelor de 1 Mai. De la sutele de corturi la junglă, insule și locuri interzise
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața după ce a suferit un infarct la volan, în București. A intrat cu mașina într-o șoferiță de 32 de ani
iamsport.ro
Nu Iordănescu, Lucescu sau Ienei! ”El a fost cel mai șmecher antrenor din istoria fotbalului românesc”
MediaFlux
Gest extrem de îndrăzneț făcut de fiica lui Putin. Absolut nimeni nu are voie să se apropie de un supercomputer
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR