Un preot, cercetat pentru înşelăciune, după ce a luat 50.000 de euro de la enoriaşi

Sub pretextul că organizează un pelerinaj la Ierusalim, un preot din Feteşti a încasat aproape 50.000 de euro de la enoriaşi. În ziua plecării, însă, credincioşii au fost anunţaţi că excursia se amână, iar banii vor fi restituiţi. De atunci au trecut aproape două luni şi nimeni nu şi-a primit niciun ban înapoi.
Romania TV
19 nov. 2011, 06:47
Un preot, cercetat pentru înşelăciune, după ce a luat 50.000 de euro de la enoriaşi

După ce a încasat banii enoriaşilor, preotul Marian Mihalaşcu şi-a scos casa în vânzare, a pus lacătul pe poartă şi s-a făcut nevăzut. Credincioşii păcăliţi sunt indignaţi de gestul preotului.

Episcopia Sloboziei a hotărât că preotul nu mai poate îmbrăca sutana până la rezolvarea cazului. „Părintele Mihalaşcu este suspendat şi din slujire şi din drepturile salariale până la finalizarea anchetei”, a declarat reprezentantul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, Cristi Gavrilă.

Preotul avea încă o slujbă la capela Spitalului din Feteşti, pe care riscă să o piardă. „Momentan este în concediu de odihnă. Din câte ştiu eu mai are zece zile. După ce se întoarce, o să cădem de comun cu responsabilii din Proteoria Feteşti legat ce atitudine vom avea cu dumnealui”, a spus directorul Spitalului din feteşti, Stelian Barcari.

15 păgubiţi au făcut deja plângere la poliţie în speranţa că-şi vor recupera banii, 680 de euro de persoană pentru o călătorie de şase zile. „În prezent, poliţiştii desfăşoară cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de înşelăciune”, a precizat purtător de cuvânt al IPJ Ialomiţa, inspectorul Andreea Dănilă.

Dacă va fi găsit vinovat, preotul riscă nu numai să fie exclus din biserică, dar şi să stea ani grei după gratii.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Doliu în fotbalul italian! Franco Baresi, legenda lui AC Milan, a murit la 66 de ani. Cauza decesului
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 31 iulie. Cât costă benzina și motorina înainte de weekend. Cele mai mici tarife
Playtech.ro
Țara care caută mii de români și oferă salarii de peste 7.000 de euro pe lună. Domeniile în care se fac angajări
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Iranul, avertisment pentru două țări europene să nu permită armatei SUA să le folosească bazele militare. Vecina României, vizată
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România