Un român are conturi nerevendicate de peste 60 de ani în Elveţia. Despre cine este vorba

A fost identificat unul dintre cei şase români cu conturi nerevendicate în Elveţia, de peste 60 de ani. Acesta este un fost director economic al Primăriei Capitalei, iar numele său apare într-un document publicat în Monitorul Oficial în 1944. Asociaţia Bancherilor Elveţieni îi caută pe ei sau pe moştenitorii lor, pentru a le restitui bunurile din conturi, potrivit România TV.
Iulian Tudor
21 dec. 2015, 08:52
Un român are conturi nerevendicate de peste 60 de ani în Elveţia. Despre cine este vorba

Chiriac Maciolla, om de afaceri şi economist român din perioada interbelică, nu a mai umblat la contul din Elveţia de mai bine de 60 de ani.

Citeşte şi: O româncă, fostă menajeră în Italia, este acum stăpâna unei averi impresionante

Numele său apare în ediţia Monitorului Oficial din 27 septembrie 1944, când a fost cooptat în Consiliul de Administraţie al fabricii de produse chimice Leul” SA din Bucureşti, potrivit România TV.

În august 1944, Chiriac Maciolla este numit de primarul Capitalei, Victor Dombrowski, în funcţia de Director General Financiar al Primăriei Municipiului Bucureşti.

Moştenitorii au termen 5 ani să revendice bunurile, după care ele vor intra în proprietatea statului elveţian. Lista publicată conţine 2.600 de nume, suma totală din conturi fiind de circa 40 de milioane de euro. În plus, în aceeaşi categorie intră şi 80 de cutii valorice.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Topul românilor care vând cel mai bine în galeriile de artă. 71.000.000 de dolari s-au încasat pe o singură creație
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cât vor fi amenzile din 2026, după creşterea punctului? Ce urmează în Codul Rutier și cum îți faci calculele corect în 2026
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Bolojan și-a pus oamenii în funcții cheie. Ce vrea să facă în justiția din România
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet