Un şofer beat a accidentat două femei la Suceava şi a fugit. Una din victime a murit

Un bărbat din judeţul Suceava a fost arestat preventiv după a lovit cu maşina două femei care mergeau pe marginea drumului, în aceeaşi direcţie cu el, după care a fugit de la locul accidentului. În urma impactului, una dintre victime a murit, iar cealaltă a fost dusă la spital. Şoferul avea o alcoolemie de aproape doi la mie.
Romania TV
15 nov. 2018, 16:28
Un şofer beat a accidentat două femei la Suceava şi a fugit. Una din victime a murit

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava, un bărbat de 37 de ani din localitatea Zvoriştea, judeţul Suceava, conducea, marţi un autoturism Volkswagen pe un drum comunal din zona localitatăţii Mitocu Dragomirnei. La un moment dat, el a lovit două femei, care se deplasau în aceeaşi direcţie, pe partea dreaptă a drumului.

După producerea accidentului, el nu a oprit. 

În urma impactului, una dintre victime a decedat, iar cealaltă a suferit multiple leziuni, care însă nu i-au pus în pericol viaţa.

Bărbatul a fost găsit de poliţişti la locuinţa sau şi a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o valoare de 0,88 mg/l alcool pur în aerul expirat. De asemenea, acestuia i s-au recoltat ulterior două probe de sânge, rezultând în final o valoare de 1,90 g/l alcool pur în sânge la prima probă şi de 1,75 g/l alcool pur în sânge, la cea de-a doua probă.

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava au solicitat Judecătoriei Suceava arestarea preventivă a bărbatului pentru ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe şi părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia.

Instanţa a admis propunerea şi a hotărât, miercuri, arestarea preventivă a bărbatului pentru 30 de zile.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Dureros! Ultimul mesaj al soției lui Charlie Kirk, postat cu doar câteva ore înainte de asasinarea activistului
Fanatik.ro
Zodiile care au noroc la câștiguri financiare. Vine o perioadă de aur pentru ele, cu beneficii pe toate planurile
Capital.ro
Informație pentru proprietarii de case. Distanța legală dintre streașină și linia de hotar. Ce spune Codul Civil. Vecinii te pot da în judecată
Playtech.ro
Unde se vorbește limba română în afara României? Ţările în care te simţi ca acasă
Adevarul
Ramzan Kadîrov a ajuns o umbră. De la imaginea de lider dur, la pacient dependent de dializă. Cine conduce, în realitate, statul cecen
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei înainte să fie ucisă în trenul din Carolina de Nord! Ce a apucat să spună înainte de atacul cumplit care i-a provocat moartea
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 pentru joi, 11 septembrie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 28,63 de milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Ultimele 2 întrebări la care Charlie Kirk a răspuns. Ambele par a fi o coincidență cu asasinarea sa
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a ”înțepat” pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
Pensie pentru contributivitate de 2.806 lei pe lună. Care e suma maximă pentru 3,7 milioane de pensionari
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Monstrul din Caracal ar putea ieși din închisoare. Cum vrea Gheorghe Dincă să scape de pușcărie