Un șofer din București și-a luat adio de la mașina sa. Cât trebuie să plătească pentru a-și recupera autoturismul ridicat în urmă cu cinci luni

Un șofer din București și-a luat adio de la mașina sa care a fost ridicată în urmă cu cinci luni dintr-o stație de autobuz și asta pentru că are de plătit o sumă imensă pentru a o recupera.
Alina Costache
26 oct. 2022, 23:04
Un șofer din București și-a luat adio de la mașina sa. Cât trebuie să plătească pentru a-și recupera autoturismul ridicat în urmă cu cinci luni

Șoferul și-a lăsat în urmă cu cinci luni, autoturismul marca Audi într-o stație de autobuz, motiv pentru care autoritățile au fost nevoite să o ridice. Nici până în acest moment proprietarul nu a mers să își recupereze mașina și asta pentru că are de plătit un preț mult mai mare decât valoarea propriu-zisă mașinii.

Citește și Sindicatul Europol publică imagini cu doi poliţişti care împing maşina de serviciu: Pentru că tot întreba lumea de ce avem nevoie de autoturisme noi VIDEO

Proprietarul mașinii ar trebui să scoată din buzunar o taxă de 500 de lei, la care se adaugă câte 150 de lei pentru fiecare zi în care maşina a stat în depozitul autorităților. Astfel pentru cele cinci luni în care autoturismul a stat în custodia autorităților șoferul neglijent trebuie să plătească suma totală de 23.000 de lei. Mai scump decât dacă ar cumpăra o maşină la mâna a doua.

O altă mașină care a fost ridicată de autorități  în urmă cu șase luni, va ajunge în cel mult două săptămâni, la fier vechi și asta pentru că nici prorpietarul acesteia nu a mers să o recupereze.

Autoritățile vor încasa pe aceasta suma de 700 de lei, însă în acest fel vor reuși să scape de ea și să facă loc unui alt autoturism zace abandonată pe domeniul public şi devin în timp poate să devină o bombă ecologică.

Zilnic, polițiștii locali ridică zeci de maşini parcate ilegal. Parcul auto din Sectorul 6, are în aceste momente 200 de maşini care îşi aşteaptă zadarnic proprietarul și asta pentru că șoferii care merg să îşi recupereze maşinile parcate ilegal au de plătit o sumă fixă de 500 de lei, la care se adaugă şi taxa de depozitare, ajungând să plătească dublul prețului autoturismului.

Citește și Ministerul Mediului: Vânzarea autoturismelor electrice și hybrid a depășit anul acesta, pentru prima dată, vânzarea autoturismelor cu motoare diesel

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Scene revoltătoare în fotbalul românesc. Team-managerul a sărit să bată un fotbalist de la propria echipă. Prima reacție a jucătorului
Capital.ro
CNAIR impune noi restricții de circulație. Cine nu va putea circula luni și marți între orele 12:00 și 20:00
Playtech.ro
Ce poți mânca cu 100 de lei pe litoralul românesc. Prețurile afișate într-un restaurant din Eforie Nord au stârnit reacții
Adevarul
Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
”De aici a pornit ura lui Pițurcă față de Hagi!”. De ce nu îl suportă fostul atacant pe ”Rege”
MediaFlux
Schimbări majore la bancomatele din România! Obligație pentru toate băncile de a permite aceste retrageri
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?