Un străin care promova în România o mişcare afiliată ideologiei Al Qaeda va fi expulzat

Cetăţeanul străin Hassine M. A. a fost declarat indezirabil şi luat în custodie publică pentru expulzare, el promovând idei şi materiale propagandistice în favoarea unei mişcări cu orientare extremist-teroristă, afiliată ideologiei Al Qaeda, a declarat, pentru Mediafax, purtătorul de cuvânt al SRI.
Romania TV
10 nov. 2012, 08:12
Un străin care promova în România o mişcare afiliată ideologiei Al Qaeda va fi expulzat

Potrivit purtătorului de cuvânt al Serviciului, Sorin Sava, la 9 noiembrie, „urmare a măsurilor întreprinse de către autorităţile române, cetăţeanul străin Hassine M. A. a fost declarat indezirabil pentru o perioadă de cinci ani, prin decizia Curţii de Apel Bucureşti”.

„În contextul măsurilor derulate de SRI pe profil antiterorist, cu sprijinul partenerilor din cadrul Sistemului Naţional de Prevenire şi Combatere a Terorismului (SNPCT), s-a stabilit cu certitudine că cetăţeanul străin desfăşura o serie de activităţi care constituiau riscuri şi ameninţări la adresa securităţii naţionale. Acesta era adept al ideologiei extremist-teroriste, a iniţiat şi permanentizat legături cu elemente radicale aflate în exteriorul României, acţionând activ pe linia promovării în ţara noastră a unor idei şi materiale propagandistice, inclusiv în mediul virtual, în favoarea unei mişcări cu orientare extremist-teroristă, afiliată ideologiei Al Qaeda. În acest caz, a fost preocupat să dezvolte în România capacităţi de prozelitism şi radicalizare a unor coreligionari”, a spus Sava.

Rezultatele în acest caz au fost obţinute de SRI în cooperare cu MAI, în speţă cu Inspectoratul General pentru Imigrări, şi de către Ministerul Public, în speţă cu Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, a subliniat purtătorul de cuvânt al Serviciului.

Potrivit lui Sava, demersurile s-au finalizat cu reţinerea şi cu luarea în custodie publică a cetăţeanului străin în vederea expulzării.

„SRI, în calitate de autoritate naţională în domeniul prevenirii şi combaterii terorismului, în cooperare cu celelalte instituţii din cadrul SNPCT, are ca prioritate prevenirea oricăror riscuri şi ameninţări pe profil antiterorist în România”, a spus purtătorul de cuvânt al Serviciului.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți