Un tren plin cu pasageri a luat foc în mers. Mecanicul a suferit arsuri grave

Locomotiva unui tren plin cu pasageri, care circula pe ruta Oradea-Valea lui Mihai, a fost cuprinsă de flăcări. Mecanicul a suferit arsuri grave.
Alina Costache
20 iul. 2022, 11:22
Un tren plin cu pasageri a luat foc în mers. Mecanicul a suferit arsuri grave

Un tren plin cu pasageri a luat foc în mers. 100 de persoane se aflau în mijlocul de transport în momentul în care locomotiva a fost cuprinsă de flăcări.

Un tren plin cu pasageri a luat foc în mers

Citeşte şi Accident cumplit în Mehedinți! O femeie a murit, iar alte trei persoane, printre care doi copii, au fost rănite

Trenul circula pe ruta Oradea – Valea lui Mihai. Singura persoană rănită în urma incendiului a fost mecanicul locomotivei, un bărbat în vârstă de 33 de ani.

”În după-masa zilei de marţi, 19 iulie, pompierii militari bihoreni au intervenit în localitatea Tămăşeu, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la locomotiva unui tren de călători care circula pe ruta Oradea – Valea lui Mihai. (…) Locomotiva avea ataşate 2 vagoane în care se aflau aproximativ 100 de călători.

Pasagerii s-au autoevacuat, astfel că, din rândul acestora, nicio persoană nu a fost rănită. Pompierii militari au acţionat pentru stingerea incendiului, acordarea primului ajutor mecanicului de locomotivă şi desprinderea locomotivei de restul garniturii”, anunţă ISU Bihor, potrivit News.ro.

Deşi a observat flăcările, mecanicul locomotivei a continuat traseul până când a putut opri într-un loc sigur, care să permită accesul rapid al pompierilor.

”Din păcate, în urma gestului eroic, acesta a suferit arsuri de gradul II la membrele inferioare, fiind transportat la spital pentru acordarea îngrijirilor medicale. Pompierii militari bihoreni apreciază eroismul acestuia şi îî mulţumesc pentru spiritul civic de care a dat dovadă”, mai precizează ISU.

Potrivit primelor informaţii, incendiul a izbucnit la compartimentul motor. Cel mai probabil, cauza a fost un conductor electric defect.

În urma incendiului, locomotiva a ars în proporţie de 70%.

Citeşte şi Pieton căzut de pe pasajul Băneasa, spre sensul de ieșire din București. Traficul din zonă este blocat

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Cât a costat rochia impresionantă purtată de Corina Caciuc la botezul fiului ei și al lui Laurențiu Reghecampf. Este creația unui român
Capital.ro
ANAF schimbă regulile pentru veniturile din străinătate: ce trebuie depus și când apare obligația 
Playtech.ro
Limită de plăţi impusă de bancă fără cererea clientului. Poți rămâne fără posibilitatea de a plăti dacă ai depăşit acest număr de tranzacţii
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Toto Dumitrescu, săltat de polițiști și internat la Psihiatrie. Fiul lui Ilie Dumitrescu a făcut prăpăd într-un magazin și s-a certat cu iubita
iamsport.ro
Giovanni Becali ar fi sabotat transferul lui Prunea în Serie A: ”E șmecher, nu? Am trimis hârtie acolo că e operat la genunchiul drept, că a avut ligamentele rupte!”
MediaFlux
Horoscop 24 iunie: O zi a alegerilor inspirate și a întâlnirilor care pot schimba planuri de viitor
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?