Un urs prins în laţ a fost împuşcat de paznicul de vânătoare după ce acesta s-a eliberat şi a atacat echipa de intervenţie

Un urs prins în laţ în extravilanul comunei Paltin a fost împuşcat de paznicul de vânătoare după ce acesta s-a eliberat şi a atacat echipa de intervenţie venită la faţa locului pentru a-l tranchiliza, a informat, luni, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean (IJJ) Vrancea.
Alina Costache
10 sept. 2024, 10:01
Un urs prins în laţ a fost împuşcat de paznicul de vânătoare după ce acesta s-a eliberat şi a atacat echipa de intervenţie

Un urs a fost împușcat de paznicul de vânătoare după ce a atacat echipa de intervenție. S-a întâmplat la sfârșitul săptămânii trecute în Vrancea.

„În data de 07.09.2024, am fost sesizaţi prin apel 112 despre faptul că în extravilanul comunei Paltin este prins un urs în laţ. Au fost anunţate autorităţile locale care ulterior s-au deplasat la faţa locului. Ursul a fost găsit prins într-un laţ, legat de un arbore tânăr, acesta fiind imobilizat de membrul superior stâng. S-a încercat tranchilizarea acestuia, însă ursul s-a eliberat din laţ prin ruperea arborelui de care era legat şi s-a îndreptat către echipa de intervenţie, moment în care paznicul de vânătoare a executat foc pentru neutralizarea acestuia deoarece prezenta un pericol iminent pentru echipa de intervenţie”, a precizat IJJ Vrancea.

Citește și: Turiștii care hrănesc urșii vor fi amendați de două ori. Autoritățile impun sancțiuni mai dure după ce animalele sălbatice au provocat pierderi omenești și pagube materiale uriașe

Potrivit sursei citate, echipa de intervenţie care se afla la faţa locului era formată din echipajul de jandarmi, primarul localităţii, doctorul veterinar, poliţişti din cadrul Secţiei 3 de Poliţie Rurală Vidra, poliţişti din cadrul SAESP şi vânători din cadrul Fondului de Vânătoare 16 Nereju.

Citește și: O planetă fără salvare. Suedia va ucide 20% din populația de urși bruni a țării în cadrul vânătorii anuale

În prezent se fac cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de braconaj, faptă prevăzută şi sancţionată de art. 42 din legea 407/2006 a vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Codruța Filip l-a lovit pe Valentin Sanfira! Reacția incredibilă a artistului
Fanatik.ro
Pierdere uriaşă pentru Universitatea Craiova înainte de Levski! Golgheterul s-a accidentat. Update de la ultimul antrenament. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar marți, 21 iulie. BNR a publicat noile cotații valutare. Cât valorează euro și dolarul
Playtech.ro
Cum poți obține gratuit cadastrul și cartea funciară pentru proprietatea ta. Ce trebuie să faci, potrivit ANCPI
Adevarul
„Nu mă lupt cu Ministerul Apărării. Mă lupt cu Rusia”. Generalul Sîrskîi respinge acuzațiile privind conflictul cu Fedorov și explică strategia armatei ucrainene
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea actoriei este îndoliată! Dana Tapalagă a pierdut lupta cu o boală gravă, la 57 de ani
iamsport.ro
Susține că o echipă din SuperLiga ”nu termină campionatul”. Verdict crunt: ”Sunt morți în cadă, leșinați, nu mai vine nimic pe conductă!”
MediaFlux
EXCLUSIV Răsturnare în divorțul milionarului Daniel Tudor! Ramona Tudor Gunata, la shopping de lux cu iubitul secret
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România