Unde pleacă românii în vacanță de Paște. Un minisejur ajunge la 600 de euro

Au mai rămas doar trei săptămâni până la sărbătorile de Paște, iar românii aleg să plece în vacanță în diferite destinații din țară. În această perioadă, un minisejur ajunge la prețul de 600 de euro.
Filip Stan
12 apr. 2024, 21:03
Unde pleacă românii în vacanță de Paște. Un minisejur ajunge la 600 de euro

Sărbătorile de Paște îi fac pe români să își dorească să plece în vacanță în stațiuni montane din România, dar și pe litoral.

Un minisejur de Paște, în 2024, se ridică la 600-600 de euro per cuplu. Printre cele mai căutate destinații pentru sărbătorile pascale se numără stațiunile montane, litoralul, dar și turismul rural.

Comparativ cu anul trecut, acum, cererea pentru oferte pe litoral este în creștere. Asta, datorită faptului că sărbătorile pascale au loc după data de 1 mai, când temperaturile sunt mai crescute.

În plus, orașele turistice mari din România, sunt și ele pe lista românilor în perioada de Paște.

Cele mai căutate stațiuni montane sunt Predeal, Poiana Brașov și Sinaia. În ceea ce privește turismul balneoclimateric, în frunte se află stațiunea Băile-Felix, urmată de Călimănești-Căciulata, Sovata, Băile Herculane, Covasna și Vatra Dornei.

Citește și: Minivacanţă 1 Mai. Românii vor să meargă la munte, dar nu ar plăti mai mult de 300 de lei pe noapte în zilele libere

În ceea ce privește turismul rural, cele mai căutate locații sunt: zona Bran – Moieciu – Fundata, urmată de Bucovina, Maramureș, Mărginimea Sibiului, Oltenia de sub Munte, dar și Delta Dunării.

„Ținând cont că în acest an avem o punte între ziua de 1 Mai și Sfintele Sărbători de Paști, se înregistrează o creștere a numărului turiștilor care au rezervat pentru o perioadă mai lungă, care combină cele două perioade. Însă majoritatea turiștilor optează doar pentru 3-4 nopți, strict pentru perioada de Paște, între 2/3 și 6 mai. Cei mai mulți turiști au ales 3 nopți, urmați de cei care au ales 4 nopți de cazare. Față de anul precedent, și datorită perioadei mai lungi de zile libere, se înregistrează, în funcție de destinație, creșteri cu între 20% și chiar 60%. Pentru România, majoritatea tarifelor sunt între 350 de lei și 1.250 de lei de persoană pentru 3 nopți. Majoritatea structurilor de cazare includ, ca servicii, mic dejun, masă de Paște și spa (când este cazul și dețin centru de wellness și spa)”, a spus Traian Bădulescu, purtătorul de cuvânt al ANAT, pentru Economedia.

Care sunt cele mai căutate destinații de vacanță din străinătate

Românii sunt și în căutare de experiențe exotice pentru sărbătorile de Paște. Printre cele mai căutate destinații se regăsesc Egipt, Bali, Asia, Madeira, Grecia, dar și Turcia. Tarifele pentru astfel de sejururi pornesc de la 1.200 de euro și pot ajunge și la 5.000.

Citește și: Temperaturi peste cele normale în România, dar în special în sud şi sud-est, până aproape de jumătatea lunii mai. Prognoza meteo pentru minivacanţa de 1 mai şi de Paşte

 

 

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Părinții din Iași, care au încercat să-și ucidă bebelușul, condamnați la închisoare! Cât timp vor sta în spatele gratiilor
Fanatik.ro
Gigi Becali a stabilit prețul uriaș cu care vinde FCSB: „Vine un american și o ia!”
Capital.ro
Regulă la bloc 2026. Cine plătește când apar probleme la bloc? Ce spune legea în cazul reparațiilor la acoperiș
Playtech.ro
Când este mai avantajos să faci rambursare anticipată: la începutul sau la finalul creditului
Adevarul
Au cumpărat o casă în Sicilia cu doar 40.000 de euro, dar au descoperit capcana care le poate ruina visul: „Devine o gaură neagră pentru bani”
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu patru mașini pe A1! Traficul a fost deviat pe o singură bandă, în apropiere de Sibiu
iamsport.ro
Fostul selecționer al României a anunțat că vrea să revină la națională: ”Mi-aș dori să reușesc o performanță mai mare decât ultima!”
MediaFlux
Ajutoare de stat pentru pensionari în 2026. Românii trebuie să depună o cerere
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România