Ungaria sfidează din nou România! Viktor Orban, declarații controversate pe tema frontierelor: „Am pierdut teritorii, ni s-au luat lucruri”

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a venit cu noi declarații controversate privind tema frontierelor. Acesta a vorbit despre drepturile maghiarilor care trăiesc dincolo de granițele Ungariei, afirmând că actualele frontiere au fost impuse „împotriva voinței noastre”.
Irina Dumitrescu
25 iul. 2025, 21:44
Ungaria sfidează din nou România! Viktor Orban, declarații controversate pe tema frontierelor:

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a venit cu noi declarații controversate privind tema frontierelor. Acesta a vorbit despre drepturile maghiarilor care trăiesc dincolo de granițele Ungariei, afirmând că actualele frontiere au fost impuse „împotriva voinței noastre”. Totodată, acesta a făcut câteva afirmații și despre premierul României, Ilie Bolojan.

Citește și: Nicușor Dan, vizită oficială în Austria. Președintele României, însoțit de partenera lui, Mirabela, dar și de cei doi copii

În aceste zile, premierul Ungariei se află la Băile Tușnad, unde se desfășoară cea de-a 34-a ediție a Universității de Vară „Tusvanyos”.

Într-o declarație pentru un post de radio maghiar, Orban a afirmat că „Tusvanyos” reprezintă cea mai mare întâlnire politică dedicată maghiarilor de dincolo de granițele Ungariei. În cadrul evenimentului, liderul a readus în discuție și tema teritorială.

„A avea o gândire națională înseamnă că privim soarta poporului maghiar într-un context mai larg decât aspectele și interesele poporului maghiar care trăiește în interiorul granițelor statului trasate împotriva voinței noastre”, a spus acesta, conform Maszol.

Liderul de la Budapesta a subliniat și faptul că există o discrepanță între granițele statului ungar și cele ale națiunii maghiare. El a precizat că „am pierdut teritorii, ni s-au luat lucruri, motiv pentru care o treime din populația maghiară a rămas în afara granițelor”.

Făcând referire la întâlnirea pe care a avut-o cu Ilie Bolojan, Orban a spus că „Pornim dintr-o poziție favorabilă, întrucât diplomația maghiară a realizat o performanță fantastică anul trecut, eliminând frontiera fizică dintre Ungaria și România”.

Potrivit presei maghiare, acest rezultat este un succes comun, întrucât România a fost admisă în spațiul Schengen în timpul președinției Ungariei la Consiliul Uniunii Europene.

„Având în vedere precedentele istorice și relația dintre cele două țări, probabil că românii se așteptau cel mai puțin ca noi să îi ajutăm în această privință, dar s-a întâmplat exact opusul; noi am fost cei care, în strânsă cooperare cu ei, am rezolvat cu succes această problemă”, a declarat Orban.

Mai mult, acesta l-a descris pe Bolojan drept o persoană potrivită pentru rolul de premier.

„Ilie Bolojan este un prim-ministru serios și hotărât”, a mai adăugat acesta.

Citește și: Nicușor Dan anunță relansarea parteneriatului cu Austria: „După o perioadă relativ tensionată este momentul să începem un nou capitol în relația noastră bilaterală”

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
S-a unit trioul pe care Gigi Becali îl visează la FCSB! Florinel Coman, Denis Drăguș și Florin Tănase au făcut spectacol în vacanță. Video
Capital.ro
Banca blochează accesul la banii din cont. Situația în care nu se poate retrage cash. Documentul care trebuie prezentat
Playtech.ro
Cât costă o zi la mare pe litoralul românesc în iunie 2026. Prețurile la șezlonguri, cafea și bere în Mamaia, Constanța și Eforie
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
Nicu Gheară, spaima fotbalului românesc? Momentul în care ”i-a înghețat” pe Gigi Becali și Dumitru Dragomir: ”Le era frică!”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?