Uniunea Europeană prelungeşte SANCŢIUNILE împotriva Rusiei

Uniunea Europeană a prelungit în mod oficial joi, cu şase luni, sancţiunile economice împotriva Rusiei pentru implicarea acesteia în conflictul ucrainean.
Filip Stan
21 dec. 2017, 15:22
Uniunea Europeană prelungeşte SANCŢIUNILE împotriva Rusiei

Consiliul UE, instanţă care reuneşte cele 28 de state membre, „a prelungit sancţiunile economice care vizează sectoare specifice ale economiei ruse până la 31 iulie 2018”, se precizează într-un comunicat UE, în care se exprimă de asemenea regretul că acordurile de la Minsk nu sunt „încă puse pe deplin în aplicare”.

Aceste sancţiuni, la care Moscova a răspuns prin impunerea unui embargo asupra produselor agroalimentare europene, afectează bănci, companii din industria apărării şi companii petroliere ruse, şi interzic cetăţenilor europeni să facă investiţii financiare în Rusia. Ele au fost decise în vara anului 2014, în plină criză ucraineană, la câteva luni după anexarea Crimeei de către Rusia, urmată de ofensiva rebelilor proruşi în estul Ucrainei, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Campania electorală pentru alegerile prezidenţiale din Rusia de anul viitor a început. Vladimir Putin este marele favorit

Liderii europeni au dat undă verde prelungirii sancţiunilor economice împotriva Rusiei în cursul unui summit săptămâna trecută la Bruxelles, reamintind că UE condiţionează ridicarea sancţiunilor de punerea în aplicare a acordurilor de la Minsk.

Rusia spune că nu va returna niciodată Crimeea, pe care a anexat-o în 2014, decizia sa nefiind recunoscută la nivel internaţional. Ţările occidentale afirmă că Moscova le oferă sprijin separatiştilor proruşi din estul Ucrainei, unde conflictul izbucnit în 2014 a făcut peste 10.000 de morţi.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Încă o crimă comisă de un român șochează Italia! De ce l-a ucis Victor pe cel mai bun prieten și cum a ascuns cadavrul timp de o lună: victima a deschis un subiect sensibil
Capital.ro
Sprijin financiar de până la 1.250 de lei. Statul oferă bani lunar pentru tineri. Cine primește exact și în ce condiții se acordă
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Cel mai mare regret din viața miliardarului Ion Țiriac: ”Asta ar fi fost frumos”
MediaFlux
Măsuri de sprijin în energie pe fondul scumpirilor. Comisia Europeană vine cu recomandări pentru țările membre UE
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara