Universitatea Bucureşti: Toate căminele ar avea nevoie de reabilitare pentru a îndeplini toate condiţiile impuse de legislaţie

Sorin Costreie, prorector al Universităţii din Bucureşti, a afirmat miercuri că toate căminele instituţiei de învăţământ superior ar avea nevoie de reabilitare, precizare făcută în contextul în care în spaţiul public au apărut recent imagini cu spaţii improprii din cămine.
Romania TV
31 oct. 2018, 12:24
Universitatea Bucureşti: Toate căminele ar avea nevoie de reabilitare pentru a îndeplini toate condiţiile impuse de legislaţie

„Nevoie de reabilitare, după părere mea, au toate. Conform acelui ordin de ministru în virtutea căruia trebuie să avem spaţii de lectură, spaţii de luat masă, bucătării, spaţii de spălătorie şi uscătorie, este foarte greu să le avem pe toate în condiţiile impuse de lege. În spate avem căminele C şi D. B-ul şi A-ul sunt lângă noi. Acestea sunt cămine construite înainte să avem aceste reglementări. Deci, structural, ele nu au fost prevăzute să aibă astfel de spaţii. Ca noi să le facem, trebuie de fapt să reconfigurăm întregul cămin, pentru că ne trebuie ţevi care trebuie trase, ne trebuie curent electric. S-a pus chiar problema că poate este mai uşor să fie dărâmate şi să fie reconstruit un cămin care să satisfacă aceste condiţii. De ce sunt probleme la anumite cămine, acest lucru ţine de birocraţia noastră internă, de birocraţia mare”, a afirmat prorectorul cu ocazia prezentării situaţiei în care se află căminele UB din Grozăveşti.

El a spus că instituţia întâmpină probleme şi cu angajarea personalului de serviciu, întrucât oamenii nu vin din cauza salariului mic.

„De exemplu, probleme pot să fie că nu reuşim să angajăm femei de serviciu. Nu vin pentru că salariul este minim. O altă problemă este că ele sunt doar în timpul săptămânii, nu sunt şi peste weekend”, a spus Costreie.

Potrivit acestuia, căminele C şi D au intrat într-un plan de reabilitare decis anul trecut, şi nu în urma controalelor care s-au făcut recent.

Prorectorul a mai spus că fost luată în calcul şi varianta închiderii căminelor care nu se ridică la standardele cerute.

„Noi am avut următoarea dilemă: închidem căminul şi îl dăm la standardele pe care vi le-am spus şi pe care eu cred că mai mult de 15-20% din căminele din România le satisfac sau, la cererea studenţilor, îi cazăm în aceste cămine cu aceste probleme şi dificultăţi, pe care încercăm să le rezolvăm din mers. Am optat pentru aceasta, se pare că poate nu este soluţia cea mai bună. Atunci le vom închide şi nu le vom deschide decât când sunt la standardele cerute de legislaţie”, a explicat Costreie.

Cererea de cazare este foarte mare, a arătat el, instituţia putând oferi spaţii anul acesta pentru 14,7% din totalul studenţilor.

„Dacă le închideam, procentul era şi mai mic. S-a pus problema închiderii căminului de la Fundeni în urma controalelor. A apărut o cerere către noi şi către DSP în care ne rugau (n.r. – studenţii cazaţi acolo) să nu închidem căminul, pentru că nu au unde să se ducă şi cum este căminul, ei vor să rămână acolo”, a mai spus prorectorul.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cât de bogați sunt Mike Tyson și Floyd Mayweather, de fapt. Ce avere dețin și cu ce afaceri se mai ocupă
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă în 2025. Weekend-ul în care dăm ceasul cu o oră înapoi. Ora 4.00 va deveni ora 3.00
Playtech.ro
Cum bați icrele ca să nu se taie niciodată. Cele trei reguli de care țin cont marii bucătari
Adevarul
CTP a izbucnit după ce a fost acuzat că s-a bucurat de uciderea lui Charlie Kirk: „Câtă ticăloșie, câtă rea-credință să ai în tine ca să susții așa ceva?”
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 15-21 septembrie 2025: Taurii au ajuns la limita răbdării! Nativii trebuie să o decizie importantă înainte să fie prea târziu
Cancan.ro
Iasmina, adolescenta de 15 ani care s-a electrocutat în baie, A MURIT. Familia e devastată!
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a ”înțepat” pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
ANAF face ravagii. Controale cu numar maxim de inspectori la complexuri comerciale
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor