USL, la discuţii cu FMI despre măsurile de relansare economică a României

Un miliard de euro în plus la buget. Atât spun liderii USL că pot aduce statului cu un plan de zece măsuri economice. Ei încearcă acum să-i convingă şi pe reprezentanţii FMI că propunerile lor sunt bune. Liderii USL vor prezenta astăzi celor de la FMI propunerea lor pentru relansarea economică a României.
Romania TV
04 nov. 2011, 08:52
USL, la discuţii cu FMI despre măsurile de relansare economică a României

Liderii USL se întâlnesc astăzi cu delegaţia FMI la Bucureşti, condusă Jeffrey Franks, cu reprezentanţi ai Comisiei Europene şi cei ai Băncii Mondiale.

În această săptămână, delegaţia FMI a avut întâlniri şi cu preşedintele Traian Băsescu, dar şi cu reprezentanţii Coaliţiei la sediul Guvernului.

După întâlnirea de joi seara de la Palatul Cotroceni, şeful statului a anunţat că salariile şi pensiile nu se reduc. De asemenea, preşedintele Băsescu s-a arătat optimist în privinţa economiei româneşti, pentru anul viitor.

„Deficitul de cont curent se va menţine sub 5% din PIB şi în 2012. Bugetul va fi construit pe un deficit de 1,9% din PIB, dar există totuşi posibilitatea de a se ajunge până la o marjă de 2,5% din PIB pe cash, ceea ce înseamnă 3% pe ESA. Deşi se merge pe un deficit de 1,9%, problema este finanţarea acestui deficit, de aceea acest procent este esenţial”, a completat şeful statului.

Acesta a mai spus că în urma discuţiei cu FMI, BM şi CE concluzia este una foarte clară, şi anume că România are resurse interne de creştere a veniturilor în zona energiei, în sectorul transporturilor şi prin optimizarea funcţionării sistemului de sănătate.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Emilia Ghinescu, apel disperat. Întâmplarea care a întristat-o pe cântăreață: „Știu ce este în sufletul meu și al copiilor”
Fanatik.ro
Fotbalistul de națională care a fost la un pas de moarte. A slăbit 12 kilograme în timp record și credea că nu o să își mai revină vreodată
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. S-a stins o mare legendă. A fost o figură emblematică: Realizările, modestia și exemplul său de perseverență vor rămâne vii
Playtech.ro
Până la ce oră ai dreptul să faci gălăgie în noaptea de Revelion: mulţi dau muzica la maximum de Anul Nou
Adevarul
Proprietarii mașinilor de lux trebuie să depună declarația 216 la ANAF până pe 31 decembrie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
`Nu îl vom mai vedea pe Michael Schumacher`. Ultima declarație oficială despre marele campion din Formula 1
MediaFlux
Informații de ultima oră de la ANAF. Ce se întâmplă cu darul de nuntă
stirilekanald.ro
„Mama a trebuit să dispară”. Planul diabolic pus la cale de tânăra din Sibiu pentru a scăpă de cea care i-a dat viață. INCREDIBIL de ce
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend