USL va sesiza Curtea Constituţională cu privire la lipsa de cvorum la avizarea unor miniştri

Liderul PSD Victor Ponta spune că opoziţia va verifica dacă au existat comisii parlamentare care i-au audiat pe miniştrii candidaţi şi le-au dat avize, fără să fi existat cvorum. Preşedintele PNL, Crin Antonescum, confirmă şi el că va fi sesizată Curtea Constituţională în acest caz, mai ales că această situaţie s-a întâlnit în comisia de politică externă.
Romania TV
08 feb. 2012, 17:57
USL va sesiza Curtea Constituţională cu privire la lipsa de cvorum la avizarea unor miniştri

USL contestă legitimitatea acordării de avize noilor miniştri, în condiţiile în care mai multe dintre comisiile de audieri s-au întrunit deşi nu au avut cvorum. Astfel, preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat că Opoziţia va sesiza Curtea Constituţională.

Ponta a spus că opoziţia va verifica dacă au existat comisii parlamentare care i-au audiat pe miniştrii candidaţi unde au fost întocmite avize fără existenţa cvorumului.

Este o problemă de procedură, dar un nou guvern porneşte greşit dacă porneşte prin încălcarea regulilor de funcţionare a instituţiilor democratice. Avizul comisiilor nu este obligatoriu, este consultativ. Adică şi dacă era negativ, primul ministru putea decide să păstreze un ministru. Dar avizul este absolut necesar pentru a putea să vii în plen cu membrii Guvernului. Dacă Parlamentul emite o hotărâre fără respectarea procedurilor privind audierea miniştrilor o vom contesta la Curtea Constituţională„, a spus Ponta.

Preşedintele PSD a afirmat că dacă Guvernul Ungureanu, „care a promis că se va desprinde de vechile practici ale Guvernului Boc”, va fi învestit fără existenţa avizelor comisiilor sau cu avize date fără să fi existat cvorum, „este un semn rău” pe care îl regretă.

De asemenea, Victor Ponta a declarat la România TV: „Ce s-a obţinut azi în comisiile fără cvorum nu se poate numi un aviz şi de aceea a fost şi intitulat: recomandare, punct de vedere. Curtea ne va spune dacă eventuala investire a guvernului, de mâine este validă„.

Una dintre comisiile unde nu s-a întrunit cvorumul este cea de politică externă.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție Craiova, adversarul din Liga Campionilor a marcat de 8 ori în ultimul meci
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Planta de interior super rezistentă care absoarbe căldura și răcorește aerul din casa vara. Mulţi spanioli şi italieni o au
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Calcule pentru românii care vor să cumpere vechime în muncă pentru pensie, în 2026. Cât va costa după majorarea salariului minim
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?