Uzina Ford Craiova opreşte producţia de vehicule şi motoare timp de 8 zile

Uzina Ford Craiova va suspenda temporar producţia de vehicule şi motoare timp de 8 zile, începând cu 26 februarie. Fabrica urmează să se redeschidă pe 10 martie dacă nu vor exista alte probleme. "Pe parcursul celor 8 zile in care productia va fi suspendata, angajatii fabricii Ford Craiova vor fi platiti conform acordurilor incheiate intre companie si sindicate", au declarat reprezentanţii Ford. La începutul lunii februarie și uzina Dacia din Mioveni a întrerupt temporar producția din aceleași motive.
Alina Andrei
24 feb. 2021, 16:04
Uzina Ford Craiova opreşte producţia de vehicule şi motoare timp de 8 zile

Uzina Ford Craiova opreşte producţia începând cu data de 26 februarie. Decizia vine în urma crizei de semiconductori care afectează o mare parte din industria auto globală.

„Ca urmare a problemelor legate de furnizarea de semiconductori care afecteaza o mare parte din industria auto globala, Ford Craiova va suspenda temporar productia de vehicule si motoare timp de 8 zile, incepand cu 26 februarie. Planul actual este ca productia la Ford Craiova sa fie reluata pe data de 10 martie. (…)
La nivel global, Ford monitorizeaza indeaproape situatia si isi adapteaza planurile de productie pentru a minimiza efectul asupra angajatilor, furnizorilor, clientilor si dealerilor din intreaga Europa”, au declarat reprezentantii Ford Craiova.

Citeşte şi: Uzina Dacia din Mioveni şi-a întrerupt activitatea. Raluca Turcan intervine

Reprezentantii Ford au mai precizat că „pe parcursul celor 8 zile in care productia va fi suspendata, angajatii fabricii Ford Craiova vor fi platiti conform acordurilor incheiate intre companie si sindicate si tinand cont de legislatia in vigoare”.

Potrivit unor surse citate de gds.ro, angajatii Ford ar urma sa fie platiti cu 78% din salariul brut, pe perioada suspendarii productiei.

Ford Craiova are, la ora actuala peste 6.000 de angajati in uzina producatoare de masini si motoare.

Citeşte şi: Dezastru la Dacia. Mașini nou-nouțe, trimise la fiare vechi FOTO

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
La ce preţ va ajunge, de fapt, motorina, într-un an: „Va fi dezastru dacă va continua războiul!”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Profilul șoferului de ridesharing. Cât câștigă, în realitate, un șofer în România
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Radu Naum: ”Eram ironic când am spus că e visul meu să fac un interviu cu David Popovici”
MediaFlux
Cine conduce de fapt Iranul după ce liderul suprem și o serie de personalități de vârf au murit în războiul pornit de SUA și Israel
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj