Fraţii Pavăl, proprietarii Dedeman, investiție masivă lângă fabrica Ford din Craiova

Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, au devenit singurii acționari ai firmei prin care urma să fie construit un proiectul logistic de 54.000 de mp la Craiova.
Filip Stan
24 apr. 2024, 12:01
Fraţii Pavăl, proprietarii Dedeman, investiție masivă lângă fabrica Ford din Craiova

Fraţii Pavăl au făcut un pas important în sectorul logistic românesc prin achiziționarea a 30% din părțile sociale ale firmei Asset Proiect Craiova, anterior cunoscută sub numele de ELI 4 Craiova. Tranzacția, care a fost semnalată prin înregistrări recente în Monitorul Oficial, marchează o consolidare a prezenței grupului în proximitatea fabricii Ford Otosan din Craiova.

Anterior, ELI 4 Craiova a fost controlată de Element Invest Partners, un consorțiu format din patru entități majore: Element Investments, deținută de Ionuț Dumitrescu (45%), DGM Invest Holdings, aparținând lui Dan Marchievici (25%), Blackstone Development, sub conducerea lui Bogdan-Paul Macovei și Lucian Crăciun (25%), și Eusebiu Mihail Simniceanu (5%), notează economica.net.

Fraţii Pavăl, proprietarii Dedeman, au primit aviz pentru demolarea Vămii Chitila

Frații Pavăl, cunoscuți pentru investițiile lor strategice în domeniul construcțiilor și retailului, s-au asociat inițial cu Ionuț Dumitrescu în 2019 pentru dezvoltarea acestui parc logistic. Proiectul promite să fie un centru vital pentru logistica regională, incluzând trei clădiri cu o suprafață închiriabilă totală de 54.000 de metri pătrați.

Colaborarea dintre frații Pavăl și Ionuț Dumitrescu nu este nouă. Aceștia au cooperat anterior în ELI Park 1, situat în apropierea Capitalei, proiect care ulterior a fost vândut grupului sud-african Fortress. De asemenea, au fost parteneri în firma ELI 6 pentru un proiect similar în Băcău, din care frații Pavăl s-au retras în 2022.

Frații Pavăl cuceresc Italia! Proprietarii Dedeman sunt gata să își deschidă hotelul de lux, prima investiție din afara țării

Ionuț Dumitrescu a atras și alte investiții semnificative în ultimii ani, cel mai notabil fiind implicarea lui Sacha Dragic, fondatorul Superbet, în proiectele industriale dezvoltate sub marca ELI Park în 2021.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Încasări record! Câţi bani a făcut U Craiova după primul sold-out complet din istorie: 30.000 de bilete vândute cu Levski. Exclusiv
Capital.ro
Bonusuri de performanță pentru angajații ANAF și ai Vămii. Cum vor fi acordate recompensele
Playtech.ro
Experimentul care arată câți bani poate economisi o familie într-o lună dacă gătești acasă. Obiceiul simplu care poate salva sute de lei
Adevarul
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Victor Becali a dezvăluit de ce nu va mai reveni Cristi Borcea vreodată la Dinamo: ”Are nevoie”
MediaFlux
Ce face Klaus Iohannis după ce a plecat de la Cotroceni. Un lider liberal dezvăluie adevărul
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România