Vanuatu, una dintre puţinele ţări neafectate de Covid-19, a confirmat primul caz

Prim-ministrul Bob Loughman a anunţat acest caz într-un discurs adresat naţiunii, asigurându-şi totodată concetăţenii că ″ţara rămâne în siguranţă".
Romania TV
11 nov. 2020, 09:34
Vanuatu, una dintre puţinele ţări neafectate de Covid-19, a confirmat primul caz

Arhipelagul Vanuatu a raportat miercuri primul său caz de COVID-19 de la începutul pandemiei, au informat autorităţile de pe insula din Pacific, potrivit DPA.

Cu aproximativ 300.000 de locuitori, Vanuatu a fost una dintre puţinele ţări neafectate de pandemia de COVID-19.

Prim-ministrul Bob Loughman a anunţat acest caz într-un discurs adresat naţiunii, asigurându-şi totodată concetăţenii că ″ţara rămâne în siguranţă”.

„Guvernul, prin intermediul grupului de lucru destinat combaterii noului coronavirus, va continua să ofere publicului informaţii actualizate cu privire la situaţia COVID-19 şi în special la acest caz”, a declarat oficialul, citat de Radio New Zealand (RNZ) Pacific.

Bărbatul infectat a călătorit din Statele Unite în Vanuatu, trecând prin Sydney şi Auckland.

El era asimptomatic când a ajuns în Vanuatu, la data de 4 noiembrie, însă rezultatul testului efectuat în a cincea zi de la sosire a fost pozitiv marţi, a precizat Ministerul Sănătăţii.

Loughman a adăugat că bărbatul a fost plasat în izolare pentru tratament şi monitorizare. Vanuatu şi-a închis frontierele şi a decretat stare de urgenţă pe fondul pandemiei de coronavirus, la data de 25 martie. În pofida lipsei cazurilor de COVID-19, însă din cauza vulnerabilităţii ţării la dezastre, starea de urgenţă a fost extinsă până la 31 decembrie.

Abia recent ţara a început să permită zboruri de repatriere.

Vanuatu este clasată de către Banca Mondială drept cea mai expusă ţară la dezastre naturale din lume. În aprilie, un puternic ciclu tropical de categoria a 5-a a lovit arhipelagul, afectând peste 159.000 de oameni.

Conform celor mai recente date ale Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), statele insulare Micronezia, Samoa şi Tuvalu se numără printre puţinele ţări care nu au raportat cazuri de infectare cu noul coronavirus.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Gigi Becali, prima reacţie după ce „legea Novak” a trecut de Parlament: „Am votat-o şi eu! Intră în vigoare din sezonul viitor!”. Amenda uriaşă pentru încălcarea legii. Exclusiv
Capital.ro
EXCLUSIV. Makaveli, față în față cu Dan Andronic. Dezvăluiri din dosarul lui Călin Georgescu: Ăia sunt banii despre care ei vorbesc
Playtech.ro
Cât costă să repari un acoperiș vechi la casă: calcule complete pentru 2025
Adevarul
Te sună „banca” și vrea datele tale? Cum recunoști o tentativă de fraudă și ce ai de făcut
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Iarna a pus stăpânire pe România! Drumarii au intervenit în zonele montane, după ce s-a așternut un strat consistent de zăpadă
iamsport.ro
Ion Țiriac, necruțător la adresa naționalei României: ”Nu trebuie să te aștepți să ne calificăm la Mondial la cum au jucat!”
MediaFlux
Doliu imens în lumea medicală. Celebrul doctor Flavia Groșan a încetat din viață
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume