Vânzările Farmec au crescut anul trecut cu 16%

Cifra de afaceri a producătorului de cosmetice Farmec Cluj-Napoca a crescut anul trecut cu 15,6%, la 110,9 milioane lei (26,2 milioane euro), după dezvoltarea brandului Gerovital şi eficientizarea procesului de producţie, iar pentru anul în curs compania vizează o majorare a vânzărilor de 5%.
Romania TV
14 feb. 2012, 14:55
Vânzările Farmec au crescut anul trecut cu 16%

„Chiar dacă în ultimii doi ani cifra de afaceri a Farmec a crescut cu peste 10%, anul acesta suntem mai ponderaţi în estimări şi am bugetat o creştere doar cu 5%. Considerăm că 2012 va fi un an dificil pentru toată economia românească, indiferent de piaţa pe care activăm. Vom continua strategia de lansare de noi game de produse şi avem un plan de investiţii pus la punct, dar rămânem precauţi”, a declarat într-un comunicat directorul general al companiei, Mircea Turdean.

Farmec va investi în 2012 circa 600.000 de euro, în achiziţia de echipamente tehnologice, modernizarea liniilor de producţie şi amenajarea spaţiilor de birouri.

Compania arată în comunicat că, potrivit datelor furnizate de agenţia de cercetare Nielsen, Farmec a fost anul trecut lider de piaţă pe segmentul produselor de îngrijire a feţei, cu o cotă de 21,8% din punct de vedere cantitativ, şi pe cel al tratamentelor de păr – cotă de 28,35% valoric şi 16,05% cantitativ.

Farmec Cluj-Napoca a fost privatizată în anul 1995, prin metoda MEBO, şi are capital românesc, singurul acţionar fiind PAS Farmec.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
„Nepregătit fizic și cu kilograme în plus!”. Vedeta FCSB-ului, pusă la zid după 1-1 cu Petrolul
Capital.ro
Permis auto pentru mașinile cu transmisie automată. Schimbări la școala de șoferi. Unde s-ar putea introduce
Playtech.ro
Setarea de pe termostatul centralei termice ideală pentru nopțile cu temperaturi scăzute. Poate să scadă consumul cu până la 25%
Adevarul
Confuzie la Washington și în Europa: Disputa privind adevărata origine a planului de pace pentru Ucraina declanșează o ruptură politică
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Fiul Luminiței Anghel își DISTRUGE părinții, după ce a ajuns să ceară bani pe TikTok: ”Copiii nu îți datorează nimic, nu au ales ei să se nască!”
MediaFlux
Singurele tichete care se pot schimba în bani sau vouchere. Beneficii noi pentru pensionari
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume