Varianta britanică a SARS-CoV-2 circulă în 62% din judeţele ţării

Tulpina mult mai contagioasă a Covid 19 circulă deja în majoritatea României, potrivit unei analize INSP.
Filip Stan
15 mart. 2021, 13:32
Varianta britanică a SARS-CoV-2 circulă în 62% din judeţele ţării

Varianta britanică a SARS-CoV-2 (linia genetică B.1.1.7) circulă deja în 62% din judeţele ţării şi există „o probabilitate mare” de a cuprinde „întreg” teritoriul României în „viitorul apropiat”, potrivit unei analize a Institutului Naţional de Sănătate Publică.

„Sunt necesare eforturi conjugate pentru realizarea testării prin metoda RT-PCR, utilizând kituri care să ţintească toate cele 3 variante care determină îngrijorare (VOC), urmând ca un set de probe să fie secvenţiate. Este esenţială comunicarea rezultatelor la DSP şi INSP – CNSCBT cât mai curând după finalizarea investigaţiilor de laborator, în vederea realizării rapide a anchetelor epidemiologice şi a instituirii măsurilor necesare faţă de cazuri şi contacţi, având în vedere transmisibilitatea crescută a acestor variante şi, conform evidenţelor sosite din UK referitoare la varianta B.1.1.7, severitatea mai mare a bolii pe care o generează”, transmite INSP.

Conform sursei citate, în 2021 au fost comunicate la CNSCBT 849 secvenţieri finalizate până la data de 14 martie inclusiv, dintre care 385 au fost confirmate cu VOC: 381 cu varianta britanică (linia genetică B.1.1.7), două cu varianta sud-africană (linia genetică B.1.351) şi două cu varianta braziliană (linia genetică P.1).

Probleme la încă un lot de vaccin AstraZeneca. Doze din acest lot au ajuns şi în România. Autorităţile decid dacă îl carantinează
„În urma anchetelor epidemiologice realizate, Direcţiile de sănătate publică judeţene şi a Municipiului Bucureşti (DSP) nu au menţionat nicio legătură epidemiologică identificată pentru 238 de cazuri (62%)”, arată INSP.

Totodată, au fost înregistrate până în prezent 10 decese la cazuri confirmate cu VOC, toate cu varianta britanică, provenind din Bucureşti (2), Covasna (1), Dâmboviţa (1), Hunedoara (1), Suceava (3), Vâlcea (1), Vaslui (1).

Conform analizei, patru decese au fost înregistrate la femei, iar şase la bărbaţi.

„Media vârstei a fost de 77 de ani, minima de 63, iar maxima de 91 de ani. Opt dintre cazurile decedate (80%) avuseseră condiţii medicale pre-existente, iar pentru alte 2 cazuri acestea nu au fost raportate, însă vârsta (71, respectiv 91 de ani) reprezintă prin ea însăşi un factor de risc pentru severitatea bolii. Niciunul dintre cazurile decedate nu fuseseră vaccinate anti-COVID-19”, se mai arată în analiză.

Bilanţ coronavirus 15 martie. Presiune mare la ATI, aproape 3.000 de cazuri noi COVID în 24 de ore
Grupul de Comunicare Strategică a anunţat luni 2.972 de cazuri noi de COVID-19 înregistrate în ultimele 24 de ore. Totodată, au fost raportate 82 de decese. La ATI sunt internaţi 1.225 de pacienţi.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
FCSB, la fel ca Liverpool! Comparația spumoasă a lui Mihai Stoica și marile probleme cu care se confruntă cele două campioane
Capital.ro
A murit un actor legendar. Generații întregi l-au urmărit și l-au apreciat. Rolurile lui rămân de neuitat
Playtech.ro
Cât te costă să încălzești o garsonieră în decembrie 2025 cu centrală pe gaz vs. electrică
Adevarul
Confuzie la Washington și în Europa: Disputa privind adevărata origine a planului de pace pentru Ucraina declanșează o ruptură politică
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Rednic, revenire-surpriză la echipa din SuperLiga? Antrenorul a rupt tăcerea: ”Eu știu cum e acolo”
MediaFlux
Alertă alimentară! Prețul legumelor ajunge la un nou record
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume