Vasile Dîncu: „Preşedintele PSD Marcel Ciolacu are şanse să câştige alegerile prezidenţiale”

Preşedintele Consiliului Naţional al PSD susţine că a făcut această declaraţie în calitate de sociolog, nu de om politic.
Filip Stan
06 feb. 2023, 22:07
Vasile Dîncu:

Preşedintele Consiliului Naţional al PSD, Vasile Dîncu, a declarat luni, în emisiunea Proiect de ţară România, de la Prima news Tv, că el crede că preşedintele PSD poate câştiga alegerile prezidenţiale, în 2024, dar nu bazându-se numai pe voturile partidului, ci aducând în jurul lui şi alte formaţiuni civice, forme de centru-stânga şi promovând un anumit comunitarism. Ar putea să conteze şi mandatului lui Marcel Ciolacu, dacă face un mandat bun pentru România, a mai spus social-democratul.

Alegeri 2024, candidat surpriză la Prezidenţiale. Eugen Teodorovici: „Nu mă dezic, nu mă ascund”

Vasile Dîncu a afirmat că declaraţia sa, că preşedintele PSD Marcel Ciolacu are şanse să câştige alegerile prezidenţiale, a făcut-o ca şi sociolog.  ”Eu m-am bazat pe anumite ipoteze, mi se pare falsă ideea că preşedinţii PSD, Năstase, Geoană şi Ponta au pierdut pentru că erau preşedinţii PSD. Am fost acolo, am făcut exit-pollurile, am văzut greşelile strategice care s-au făcut, aş putea să spun că nu a fost numai acest lucru. Nu a existat preocuparea de a construi o platformă de stânga mai largă”, a afirmat Dîncu.

El a arătat că ”vin întotdeauna consultanţii americani care funcţionează în mediul american, însă România este mai diferită”.

”Eu cred că preşedintele PSD poate câştiga alegerile ( prezidenţiale nr), dar nu bazându-se numai pe voturile partidului, ci aducând în jurul lui şi alte formaţiuni civice, de la ecologişti, la alte forme de centru stânga, promovând un numit tip de comunitarism ca în Transilvania, ajutând comunităţile să se exprime. Trebuie să faci o politică cu mai multe viteze, ai nevoie de o viteză pentru sud alta pentru Transilvania. În Transilvania oamenii vor mai multe drepturi şi autonomie, în Moldova şi sud au nevoie de mai mult sprijin din partea statului, au nevoie de resurse pentru dezvoltare, trebuie să găseşti un mixt de politici”, a mai afirmat Vasile Dîncu.

Preşedintele Consiliului Naţional al PSD a menţionat că el crede că au mai multe şanse la alegerile prezidenţiale din 2024, decât a avut Victor Ponta, care a strâns cele mai multe voturi.

Victor Ciutacu, in memoriam Răzvan Theodorescu: „Rămânem din ce în ce mai puţini şi, pe medie, mai proşti”

”Acum avem mai multe argumente, legate de faptul că contracandidatul nostru va fi nu din opoziţie ci din partidul care a condus România în uiltimii ani, nu mai poate să vină unul care este nevinovat. Ar putea să conteze şi mandatului lui Marcel Ciolacu, dacă reuşeşte un mandat bun pentru România. (..) Oamenii ar vrea să le meargă bine dar să vadă şi schimbarea. Sper să reuşim să fim o speranţă pentru viitor”, a mai spus Vasile Dîncu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Denise Rifai a făcut primele declarații după ce Cătălin Măruță a preluat emisiunea Furnicuțele, de pe Antena 1! Mesaj emoționant
Fanatik.ro
Omul care a scris istorie pentru Dinamo l-a sunat în direct pe Horia Ivanovici. A vrut să-i spună gluma zilei: „Se devalorizează leul!”
Capital.ro
Dumitru Chisăliță lansează un avertisment dur despre sistemul energetic: Criza actuală este eșecul celor care au transformat tranziția energetică într-o cursă după subvenții
Playtech.ro
Cătălin Măruță revine pe micul ecran. Va prezenta „Furnicuțele” la Antena 1. Denise Rifai se retrage din emisiune
Adevarul
Autostrada Moldovei și schimbările observate de șoferi: „Este vis. Drumul e și mai rapid și mult mai relaxant”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandru este unul din tinerii care a fost spulberat de mașină, în Brașov. Urma să împlinească 27 de ani peste 10 zile: „Drum lin spre cer, iubirea mea”
iamsport.ro
BREAKING | Fostul atacant din SuperLiga, la un de a semna cu FCSB! Detaliile unei reveniri neașteptate
MediaFlux
Zelenski caută pace pentru Ucraina. Președintele a predat negociatorilor americani propuneri pentru încheierea războiului cu Rusia
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat