Vasile Dîncu: Strategia generală de descentralizare este un pas mare pentru reforma administraţiei

Fostul vicepremier Vasile Dîncu afirmă că Strategia generală de descentralizare promovată de Guvern reprezintă un pas mare pentru reforma administrației și îi felicită pe prim-ministrul Sorin Grindeanu și pe vicepremierul Sevil Shhaideh pentru acest demers.
Filip Stan
13 apr. 2017, 14:45
Vasile Dîncu: Strategia generală de descentralizare este un pas mare pentru reforma administraţiei

„Strategia generală de descentralizare a fost promovată de Guvernul României. Este un pas mare pentru reforma administrației. Strategia trebuia aprobată înainte vreme de vreo trei premieri care au fost la Palatul Victoria, înainte de Sorin Grindeanu. Fiecare dintre ei s-a codit, nu a avut curajul, a fost păcălit de consilieri sau consultanți”, a scris Vasile Dîncu, pe Facebook.

Potrivit fostului vicepremier, mai sunt multe de făcut pentru că încă nu se vor descentraliza competențe, ci ministerele sunt obligate să analizeze posibilitatea de a descentraliza ce este rațional și funcțional.

„Dar nu se va rupe țara, asta este foarte sigur, nici Transilvania nu va trece granița la unguri. Maximum se vor pierde niște sinecuri la București. Dar cele două ținte principale vor fi benefice pentru România: 1. Realizarea transferului de competențe de la nivel central la nivel local care să permită consolidarea aplicării principiului subsidiarității; 2. Eficientizarea exercitării competențelor descentralizate pentru asigurarea de servicii publice de calitate pentru oameni. Felicitari, Sevil! Jos pălăria, Sorin Grindeanu!”, a transmis Vasile Dîncu.

Guvernul a aprobat miercuri, printr-o Hotărâre, Strategia generală de descentralizare, la propunerea Ministerului Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene. Strategia vizează oportunitatea transferării de noi competențe de la nivel central la nivelul autorităților locale, în șapte domenii: agricultură, cultură, turism, mediu, sănătate, educație — activități extrașcolare, tineret și sport, conform unui comunicat al Executivului.

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Andreea Marin, despre cum și-a dat seama că suferă de depresie. Vedeta a făcut terapie
Fanatik.ro
Nicușor Dan a dat în judecată AEP după scandalul rambursărilor. Al doilea proces inițiat de președintele României în decurs de 5 luni
Capital.ro
Călin Georgescu se poate întoarce în forță. Greșeala care-l poate aduce iar la vârf: Nu fac decât să-l crească!
Playtech.ro
Interdicție de zbor până la 4 ani sau amendă de 20.000 de euro pentru pasagerii indisciplinați
Adevarul
Trump: „Suntem foarte aproape de un acord cu Ucraina”. Mesaj optimist de la Casa Albă privind finalizarea planului de pace
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Momentul în care plafonul dintre parter și etajul 1 se prăbușește, în urma deflagrației de la blocul din Buftea. Ce se întâmplă cu victimele
iamsport.ro
A plecat de la PRO TV, s-a făcut pompier și a fost primul om care a intrat în ”iadul” de la Colectiv: ”Scria «Mami» pe telefon în timp ce suna”
MediaFlux
Gramatica și aritmetica revin în liceu. Ministerul Educației introduce experimente în noua programă școlară
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică