Veste bună pentru mulţi români, anunţ oficial de la Ministerul Muncii înaintea iernii

Ministerul Muncii anunţă investiţii de 370 de milioane de lei în centrele pentru vârstnici, copii şi persoane cu dizabilităţi
Filip Stan
13 nov. 2024, 16:38
Veste bună pentru mulţi români, anunţ oficial de la Ministerul Muncii înaintea iernii

370 de milioane de lei vor fi investiţi în centrele pentru vârstnici, copii şi persoane cu dizabilităţi, atât publice, cât şi private, a anunţat miercuri Ministerul Muncii.

Imaginea articolului Ministerul Muncii anunţă investiţii de 370 de milioane de lei în centrele pentru vârstnici, copii şi persoane cu dizabilităţi

Ministerul Muncii anunţă investiţii de 370 de milioane de lei în centrele pentru vârstnici, copii şi persoane cu dizabilităţi

Ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu, a semnat Ordinul privind finanţarea unor investiţii pentru centre de zi şi rezidenţiale publice şi private care au ca principali beneficiari vârstnicii, persoanele cu dizabilităţi şi copiii instituţionalizaţi.

Ministra Muncii, Simona Bucura Oprescu, promite pensia medie de 4.000 de lei și salariul minim de 6.500 de lei: „Prima direcție pe care o abordăm este să creștem veniturile românilor”

Investiţiile urmăresc îmbunătăţirea condiţiilor de viaţă pe care le au beneficiarii, dar şi creşterea siguranţei.

Vor fi făcute lucrări în vederea obţinerii autorizaţiei pentru securitate la incendiu, construcţia de clădiri noi, reparaţii capitale, renovări, lucrări de extindere şi dotarea centrelor.

EXCLUSIV – Pensiile vor crește din nou în 2025. Ministrul Muncii, Simona Bucura Oprescu, a dat detalii despre majorările de anul viitor pentru pensionari. Se anunță venituri mai mari și pentru salariați și alocații mărite

„Reforma sistemului de asistenţă socială din România a început printr-un cadru legal clar care asigură o protecţie sporită beneficiarului. Nimic nu se poate face fără o dezvoltare a infrastructurii sociale astfel încât persoanele vulnerabile să aibă servicii de calitate şi condiţii care să le ajute să fie cât mai independente. Ne bazăm pe parteneriatul cu administraţiile locale şi societatea civilă pentru ca aceste finanţări să aibă maximum de eficienţă”, a declarat ministrul Simona Bucura Oprescu.

Au fost alocate peste 164 de milioane pentru 122 de centre publice şi peste 206 milioane de lei pentru 82 de centre private.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
„Asta înseamnă să fii mafiot!” Giovanni Becali a explicat, peste ani, replica prin care a ajuns celebru: „Când parchez maşina, dau un milion şpagă!”
Capital.ro
Călin Georgescu îi unește pe români în ziua de Crăciun. Cum își pot recâștiga țara: Pentru cei care vor veni după noi, să știe!
Playtech.ro
Locul de pe Pământ unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din istorie. Zăpada a acoperit clădirile până la etajul doi
Adevarul
Europa, din nou în alertă: un virus mortal, mai periculos decât COVID, a fost confirmat în Franța
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru a doua zi de Crăciun. Ce este interzis în această zi de mare sărbătoare, de Soborul Maicii Domnului
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend