Vești bune de la munte. Când vor fi redeschise pârtiile în iarna cu cele mai mari temperaturi din ultimele decenii

După multă așteptare, afaceriștii din zona montană și turiștii primesc vești bune. În urma ninsorilor din ultimele zile, meteorologii susțin că există mari șanse ca vremea să țină în continuare cu pasionații de sporturi de iarnă. 
Filip Stan
12 ian. 2023, 10:03
Vești bune de la munte. Când vor fi redeschise pârtiile în iarna cu cele mai mari temperaturi din ultimele decenii

Iarna lui 2022-2023 a fost mai degrabă blândă. Totuși, în noaptea de marți spre miercuri, 10 – 11 ianuarie, au fost ninsori abundente. Astfel, autoritățile au anunțat că iau în calcul redeschiderea pârtiilor, pentru câteva zile.

Nu doar pârtiile din golul alpin vor fi redeschise, au transmis autoritățile. Totuși, zăpada de la munte este departe de a oferi condițiile ideale pentru practicarea sporturilor specifice anotimpului rece.

„Nu a nins conform așteptărilor, oricum nu metrul promis, dar avem suficient pentru o bază. Temperaturile au fost cu câteva grade peste cele prognozate. Acum sunt -2 grade la Cota 2000, în dezacord cu unele meteograme care prezintă temperatura undeva la -4”, se arată într-un anunț publicat pe pagina oficială de Facebook a Gondolei Sinaia.

„Dacă temperaturile vor mai scădea cu câteva grade vom porni tunurile de zăpadă. Prognozele indica valori negative până luni, când urmează, din nou, încălziri”, a anunțat sursa citată.

 

Administratorii de pârtii au dat verdictul

 

Administratorii au anunțat programul pentru finalul săptămânii, în cazul în care pârtia va fi amenajată.

„Dacă vom deschide vineri, așa cum ne dorim, programul instalațiilor va începe de la ora 08.00 cu Gondola Sinaia, 08.30 Carp, 08.40 Soarelui/banda/Dorului/teleschiuri. Instalațiile de altitudine vor funcționa până la ora 16.30 respectiv 17.00”, este mesajul postat de Gondola Sinaia pe pagina de Facebook.

Până acum, căldura a dat mari bătăi de cap administratorilor.

„La 1400 avem zăpadă pentru peisaj. Pe Pârtia Nouă am început să înzăpezim de trei ori până acum, de trei ori s-a topit. Nu avem condiții, deocamdată, dar imediat ce temperaturile vor permite, vom înzăpezi”, a anunțat sursa citată.

Din momentul deschiderii, săniușul este interzis pe pârtiile de mare altitudine din Sinaia.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Cifrele nu mint: cum a afectat gazonul sintetic din Finlanda jocul Universității Craiova
Capital.ro
Guvernul a adoptat noi măsuri de siguranță pentru piața de energie electrică. Transelectrica poate limita consumul între orele 19:00 și 23:00 dacă apar deficite în sistem
Playtech.ro
Topul orașelor în care merită să te muți în 2026. Unde găsești cea mai bună calitate a vieții
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era interzis, iar un localnic i-a smuls plăcuța de înmatriculare
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Foto-șoc! După 8 operații la piciorul stâng, s-a afișat în costum de baie. Cum arată după ce medicii au vrut să-i amputeze piciorul
MediaFlux
Decizie privind cartea de identitate electronică. Guvernul a stabilit ce pot face românii care nu au actul
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România