Veşti bune pentru crescătorii de animale. Se dau mai mulţi bani de la stat. Anunţul Ministerului Agriculturii

Ministerul Agriculturii vine cu veşti bune pentru fermieri. Autorităţile vor să majoreze la 65 milioane de lei schema de ajutor de stat în sectorul creşterii animalelor, de la 54,04 milioane lei cât era prevăzut iniţial.
Romania TV
20 sept. 2020, 14:16
Veşti bune pentru crescătorii de animale. Se dau mai mulţi bani de la stat. Anunţul Ministerului Agriculturii

„Suma alocată ajutorului de stat pentru anul 2020 este de maximum 65 milioane lei, din care 30 milioane lei pentru speciile taurine, bubaline, porcine şi ecvine, respectiv 35 milioane lei pentru speciile ovine şi caprine, şi se asigură de la bugetul de stat, în limita prevederilor bugetare aprobate Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale pentru anul 2020”, arată documentul.

La articolul 18 din Hotărârea Guvernului nr. 1179/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat în sectorul creşterii animalelor, cu modificările şi completările ulterioare, erau prevăzute sumele alocate pentru anii 2015 – 2020. La la art.19 este prevăzută suma alocată pentru anul 2020, respectiv maximum 54,04 milioane lei, din care 25,01 milioane lei pentru speciile taurine, bubaline, porcine şi ecvine, respectiv 29,03 milioane lei pentru speciile ovine şi caprine.

Schema de ajutor de stat are ca obiectiv acoperirea costurilor administrative aferente întocmirii şi menţinerii registrului genealogic, precum şi costurile aferente testelor pentru determinarea calităţii genetice sau a randamentului genetic al şeptelului.

Ajutoarele sunt furnizate sub formă de servicii subvenţionate întreprinderilor individuale şi familiale, persoanelor fizice autorizate, persoanelor fizice care deţin certificat de producător/atestat de producător, după caz, precum şi persoanelor juridice care îşi desfăşoară activitatea în domeniul creşterii animalelor.

Citeşte şi Ministrul Agriculturii, anunţ de ultimă oră pentru fermieri. Până când pot depune cererile de ajutor de stat

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Cristi Chivu, decizie neașteptată după Inter – Bologna! De ce nu a venit la declarații și pe cine a trimis în locul lui
Capital.ro
BNR începe să verifice banii și averea românilor. Vin direct la tine la ușă. Cine va fi vizitat și ce informații se vor cere
Playtech.ro
Nicolas Maduro a fost dus în închisoarea de care se teme orice deținut. De ce este numită „Iadul pe Pământ”
Adevarul
Trei cazuri medicale bizare care au uimit lumea: cum a rămas o tânără însărcinată doar prin sex oral
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Bobotează. Ce nu este bine să faci în această zi
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend