Vești proaste pentru iubitorii de călătorii. O nouă taxă pentru turiști, în 2024! Cât vor plăti românii dacă aleg Grecia ca destinație

Românii sunt pasionați când vine vorba de călătorii în diferite zone frumoase ale lumii. Încă de la începutul anului, mulți se orientează către ofertele de vacanță pe care le oferă diverse agenții de turism, însă anul 2024 vine cu noi taxe pentru turiști. Rămâi aici și află toate detaliile.
Filip Stan
11 ian. 2024, 12:50
Vești proaste pentru iubitorii de călătorii. O nouă taxă pentru turiști, în 2024! Cât vor plăti românii dacă aleg Grecia ca destinație
Grecia plaja

Încă de la începutul anului, românii se orientează către ofertele de vacanță pe care le oferă diverse agenții de turism. Însă, odată cu intrarea în noul an, cetățenii au parte de noi surprize.

Citește și Gafa de proporții făcută de câțiva turiști în Veneția! Cum au reușit să răstoarne o barcă, cu tot cu gondolier VIDEO

Veștile nu sunt prea bune pentru iubitorii de călătorii. Va fi implementată o nouă taxă pentru turiști, în 2024.

De exemplu, românii care aleg să meargă în vacanță în Grecia vor plăti o taxă în plus, la check-in.

Turiștii care doresc să se distreze în Grecia, anul acesta, se vor afla în situația de a scoate mai mulți bani din buzunare, pentru că se va introduce o nouă taxă în 2024, special făcută pentru turiști.

Este vorba despre taxa de reziliență climatică și aceasta ar putea ajunge să coste 10 euro pe noapte, în funcție de cazarea aleasă. Se iau în considerare două criterii hotelul și numărul de stele care a fost atribuit unității turistice.

Taxa se va plăti la check-in.

„E o taxă nouă în Grecia pe care clienții trebuie să o plătească la check-in în hoteluri. Se plătea o taxă pe noapte înainte, dar acum suma s-a mărit puţin. (…) Nu credem că e o mare problemă pentru clienți”, a transmis Yannis Hatzis, președintele Federației Hotelierilor din Grecia.

Câți bani vor scoate turiștii români din buzunar

Această taxă a fost adoptată de autoritățile din Grecia și se va adăuga din martie până în octombrie vechii taxe de stațiune. Taxa de reziliență climatică diferă de la cazare la cazare.

De exemplu, turiștii români care își vor efectua concediul pe teritoriul Greciei vor plăti astfel:

  • Pentru o noapte de cazare la o unitate turistică de 1 sau 2 stele, taxa va fi de 1 euro și jumătate (aproape 7,50 lei, la cursul actual BNR);
  • Pentru o noapte de cazare la o unitate turistică de 3 stele, taxa va fi de 3 euro (aproape 15 lei, la cursul actual BNR);
  • Pentru o noapte de cazare la o unitate turistică de 4 stele, taxa va fi de 7 euro (aproape 35 de lei, la cursul actual BNR);Pentru o noapte
  • de cazare la o unitate turistică de 5 stele, taxa va fi de 10 euro (aproape 50 de lei, la cursul actual BNR).

Citește și Taxe 2024. Cum se face calculul pentru impozitul pe vilă şi limuzină

Printre altele, taxa de reziliență climatică va fi de 10 euro pentru o vilă care are peste 80 de metri pătrați. Conform informațiilor, autoritățile din Grecia au estimat că vor aduna aproape 300 de milioane de euro, cu ajutorul taxei noi pentru turiști, potrivit Capital.ro.

De altfel, și alte state europene au luat în considerare mărirea taxelor pentru turiști.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Avem echipa de start a României cu Slovacia, cu vedeta Universității Craiova în prim-plan! Surpriza decisă de Mircea Lucescu de pe patul de spital
Capital.ro
S-a aflat din ce trăiește Călin Georgescu și cine îl întreține. Date oficiale: În conformitate cu prevederile legale
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în județul Mureș! Două fetițe, de 4 și 5 ani, au dispărut din curtea locuinței, iar autoritățile solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea lor
iamsport.ro
Atac la Adrian Mutu: ”Are creierul prăjit. Când îl văd ce debitează, schimb canalul”
MediaFlux
Mihai Gâdea, în doliu. Mesaj în lacrimi după ce mama sa a murit: „A a fost cea mai bună mamă, cea mai bună bunică și nodul nostru pe busolă, reperul nostru sigur în toate”
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj