Vezi unde sunt fabricate chiflele de la McDonald’s

Titan, unul dintre cei mai importanţi jucători din industria de panificaţiei, furnizează chifle pentru produsele gigantului McDonald's. Contractul dintre cele două companii se ridică la 5 milioane de euro anual.
Romania TV
28 dec. 2011, 18:09
Vezi unde sunt fabricate chiflele de la McDonald's

Titan a devenit furnizorul de chifle al gigantului McDonald’s în mai multe state europene, scrie zf.ro. Astfel, în prezent, Titan livrează în Grecia, Bulgaria, Macedonia şi România, şi poartă negocieri şi pentru alte state.

În prezent 6% din business-ul nostru provine din contractele pe care le avem încheiate cu McDonald’s„, spune Violeta Niculae, directorul de marketing al Titan.

Compania a înregistrat, după primele nouă luni ale acestui an, o cifra de afaceri de 63,2 milioane de euro, în creştere cu aproape 50% faţă de aceeaşi perioadă din 2010.

Astfel, dacă ritmul de creştere al businessului se menţine, Titan Bucureşti va închide bilanţurile din 2011 cu o cifră de afaceri de 84,3 milioane de euro.

Potrivit estimărilor ZF la un business de circa 80 de mil. euro, contribuţia contractului cu McDonald’s ajunge la aproape 5 milioane de euro.

Titan a inaugurat în luna octombrie a anului trecut o fabrică de chifle din localitatea Cernica, în apropierea Capitalei. Fabrica are o capacitate de producţie de 275 de milioane de chifle pe an şi a necesitat o investiţie de 16 mil. euro.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Când a aflat Alina Pușcău că suferă de o boală necruțătoare! Momentul în care au apărut primele simptome
Fanatik.ro
Gigi Becali a dezvăluit de unde are Bîrligea cele două oferte și ce sumă cere: „Joacă, bă, măcar pentru iubita ta!”. Exclusiv
Capital.ro
Unde ajung banii opriți lunar pentru Pilonul II de pensii și cum poți afla suma strânsă
Playtech.ro
ANM anunță o lună august neobișnuită. Ce regiuni vor avea cele mai mari abateri de la normal
Adevarul
De ce Dunărea continuă să scadă, deși România nu a fost ferită de ploi. Explicațiile directorului de prognoză INHGA: „La prima vedere, într-adevăr, pare un paradox”
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică în România! Zona care s-a cutremurat azi-noapte
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Se elimină plafonul pentru analize decontate. Anunțul șefului Casei Naționale de Asigurări de Sănătate
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România