Viceprimarul ucrainean Serghei Orlov: „Nu știu cum să descriu mai exact distrugerile din Mariupol. De fapt, orașul nu mai există!”

Orașul ucrainean Mariupol, aflat la Marea Azov, cu peste 440.000 de locuitori, este aflat sub asediu de mai bine de zece zile. Vicepremierul ucrainean, Serghei Orlov, a făcut declarații dramatice despre atacurile rușilor.
Filip Stan
11 mart. 2022, 16:02
Viceprimarul ucrainean Serghei Orlov:

Rușii au distrus facilitățile de aprovizionare și nu i-au lăsat nici pe civili să fugă din calea războiului, a declarat viceprimarul Serghei Orlov într-un interviu acordat postului german ARD.

Orlov mai spune că locuitorii nu au apă, curent și gaz. Comunicațiile sunt întrerupte și încercările de a livra alimente și medicamente au eșuat. De asemenea, civilii nu se pot autoevacua pentru că rușii nu au oprit focul, orașul e bombardat non-stop cu rachete.

„Nu știu cum să descriu mai exact distrugerile din orașul nostru. De fapt, Mariupol nu mai există cu adevărat! Dacă ați văzut imaginile din Groznîi sau din Alep, așa arată și Mariupolul nostru în acest moment”, a declarat viceprimarul Serghei Orlov .

Conform estimărilor lui Orlov, aproximativ 200.000 de cetățeni așteaptă în prezent să părăsească orașul. 1.207 civili au murit în oraș până acum.

„Armata ucraineană este curajoasă, dar nu are cum care să protejeze viețile tuturor civililor”, a mai afirmat viceprimarul.

Ruşii au bombardat în premieră oraşele Luţk şi Dnipro

Astăzi, în a 16-a zi de război în Ucraina, ruşii au bombardat oraşele Luţk şi Dnipro. Ca urmare a bombardării oraşului Luțk de către ruşi, patru persoane au fost ucise și șase au fost rănite, a fost anunțat pe pagina sa de Facebook șeful Administrației Regionale de Stat din Volîn, Iuri Pohuliaiko. „Din păcate, în urma bombardamentelor sunt 4 morți și 6 răniți. În prezent, operațiunile de salvare au fost finalizate”, a spus el.

Nici Luţk, nici Dnipro nu au mai avut parte de bombardamente directe până acum. Sirenele de raid aerian au sunat în mai multe orașe din Ucraina în orele dinaintea exploziei.

Atacul de la Luţk a vizat un aerodrom, potrivit localnicilor din zonă, relatează BBC Ucraina. Există, de asemenea, relatări că rachetele rusești au lovit o fabrică – singurul loc unde anumite motoare cu reacție pentru avioane de luptă pot fi reparate.

 

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ungurii se laudă cu Istvan Kovacs după ce a intrat în istorie la Campionatul Mondial: „Mândru de originile maghiare!”
Capital.ro
Adevărul despre banii din bancă: cât de protejate sunt, de fapt, economiile românilor
Playtech.ro
Ce a pățit o familie de români imediat după ce a trecut vama Kulata: „Urâtă senzație. Grecii nu erau așa. Ne-au spus că riscăm sute de euro amendă”
Adevarul
Un veteran rus rămas fără piciorare în războiul din Ucraina a ataca cu un cuțit polițiștii care făceau razii pe străzi
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
În timp ce mașina se prăbușea în râpa din Transfăgărășan, șoferița era... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur îl pune la zid pe Anghel Iordănescu pentru decizia luată la CM 1994 în privința unui tricolor: ”Nu a procedat corect cu el!”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?