Victor Ciutacu: „Sunt curios tare cine-i dă în anul electoral 2024 lui Tolontan între 18.000 şi 28.000 euro/lună”

Jurnalistul Victor Ciutacu consideră că închiderea unui ziar precum Gazeta Sporturilor este normală, dar susține că nu trebuie plâns Cătălin Tolontan, care acum încearcă să scoată compensații cât mai mari de la șefii Ringier.
Filip Stan
02 nov. 2023, 17:06
Victor Ciutacu:

Victor Ciutacu a spus că e convins de faptul că Tolontan va primi o nouă „jucărie” de care să se ocupe, mai ales în contextul în care urmează alegeri în 2024.

„Sunt curios tare cine-i da in anul electoral 2024 lui Tolontan intre 18.000 si 28.000 euro/luna. Ca aici se invart cele doua scoli de gandire din mica si meschina piata a presei romanesti. Oricum, sub 200.000 euro/an nu se da jos din pat aspirantul la Pulitzer. Vorba lu’ Crucisatorul CTP, “pentru ce sau pentru cat?”, a scris Victor Ciutacu pe Facebook.

Victor Ciutacu: „Martirizarea lui Tolontan e o dramoletă sentimentală proastă, menită să scoată cât mai mulți bani de la patronat”

Citește și Victor Ciutacu, reacţie virulentă după ce Ringier l-a dat afară pe Cătălin Tolontan. „Tragedia va fi a multora care s-au solidarizat orbeşte cu el, din spirit de turmă”

„Închiderea unui ziar, mai ales a unuia cu tradiția Gazetei sporturilor, e o știre. Trecere lui din print în online, însă, e o decizie normală. Cum o face patronatul nu e treaba publicului.

Martirizarea lui Tolontan e o dramoletă sentimentală proastă, menită să scoată cât mai mulți bani (despăgubiri contractuale) de la patronat și o minare neetică, din interior, a activității societății de unde încă își ia banii.

Până să se certe cu Tolontan, Ringier era veșnicul exemplu al băsiștilor și, ulterior, al reziștilor de AȘA DA. Era marele și deontologicul trust occidental de presă. După aia, a devenit, pentru aceiași, mai rău decât mogulii autohtoni.

Pentru cei leșinați de grija lui Cătălin, după plecarea lui (și) de la Libertatea, nu va rămâne pe afară. Își va face sau îi va fi livrată la cheie o nouă jucărie. În 2024 sunt patru rânduri de alegeri. Va fi foarte util, cu tot cu investigațiile lui spectaculoase servite…”, a spus Victor Ciutacu.

Citește și Şoc pe piaţa media: Ringier l-a dat afară pe Cătălin Tolontan! GSP nu mai apare de mâine în ediţie tipărită!

Ringier Sports Media Group anunţă că a decis să închidă Gazeta Sporturilor pe print. Publicaţia, care ar fi trebuit să împlinească 100 de ani în 2024, a dispărut. Pe 1 noiembrie a fost publicată ultima ediţie, a anunțat compania. În replică, redacţia a susținut că abia ieri a aflat de această decizie. În plus, Ringier a renunțat la nouă posturi, printre care și cel al editorului coordonator, Cătălin Tolontan.

„Din cauza declinului drastic al vânzărilor înregistrate de ediţia tipărită a Gazeta Sporturilor, vânzări care au scăzut cu 27%, din 2018 până în prezent, precum şi a creşterii preţurilor la hârtie şi la serviciile de tipar, Ringier Sports Media Group (RSMG), proprietar al Gazeta Sporturilor şi GSP.ro, a decis să întreprindă o restructurare strategică. Consecinţa acestor transformări este inchiderea diviziei de print, care înregistrează în prezent pierderi majore”, anunţă compania într-un comunicat de presă.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Fostul deputat Nati Meir afirmă că asistentul său din închisoare s-a sinucis. Bărbatul ar fi avut probleme medicale
Capital.ro
Anvelope de iarnă în România. De când se dă amendă și reține talonul auto. Reguli privind săculeții de nisip și sare în mașină
Playtech.ro
Pontarea în zilele libere. Cum se procedează când lucrezi de sărbătorile legale, aşa eşti răsplătit corect
Adevarul
George Burcea, la Interviurile Adevărul. Propunerile candidatului POT: De la Parlament fără gard la un număr dublu de parcări în București
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și fiul de 8 ani au fost găsiți fără suflare la câteva ore distanță, în locuri diferite. Primele ipoteze luate în calcul de anchetatori
iamsport.ro
Gică Hagi, ȘOCAT de ce a descoperit la academie: 'Este o mare problemă!'
MediaFlux
Planul secret făcut de SUA cu Rusia. Trump îi va cere Ucrainei să capituleze
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume