Victor Ponta a preluat mandatul de ministru al Finanţelor

Premierul Victor Ponta a preluat joi, la prânz, mandatul de ministru al Finanţelor.
Filip Stan
20 feb. 2014, 10:33
Victor Ponta a preluat mandatul de ministru al Finanţelor

Preluarea mandatului de ministru a avut loc la sediul Ministerului Finanţelor Publice, în cadrul unei ceremonii la care a participat şi Daniel Chiţoiu, care a demisionat din funcţie.

Preşedinte al PSD, Victor Ponta va asigura interimatul la conducerea Ministerului de Finanţe, după ce Daniel Chiţoiu şi-a depus formal demisia miercuri, iar liderul liberal Crin Antonescu, copreşedinte al USL, a refuzat să nominalizeze interimari până la soluţionarea tensiunilor iscate în uniune din cauza structurii Guvernului.

Preşedintele Traian Băsescu a semnat miercuri Decretele prin care se ia act de demisia lui Daniel Chiţoiu, viceprim-ministru, ministrul Finanțelor Publice, şi a lui Andrei-Dominic Gerea, ministrul Economiei. De asemenea, şeful statului a  semnat decretele prin care sunt desemnaţi Victor Ponta şi Constantin Niţă, interimat la Finanţe, respectiv ministru interimar al Economiei.

Preşedintele PNL a acuzat miercuri că Victor Ponta construieşte un guvern USD ca să înlocuiască cabinetul USL, „lipsit de orice legitimitate” şi căruia liberalii îi vor cere „demisia imediată”.

Crin Antonescu a mai spus că Ponta i-a propus ca miniştrii actuali din PNL să fie numiţi interimari în locul lui Daniel Chiţoiu şi Andrei Gerea.

„După demisiile domnilor Chiţoiu şi Gerea, domnul premier trebuia să trimită nişte propuneri pentru revocare şi înlocuire. El mi-a propus ca interimari să fie propuşi actualii miniştri liberali. Eu am declinat această propunere afirmând că putem înainta propunerile definitive, făcute deja, cu Klaus Iohannis ministru de Interne şi vicepremier. Am insistat şi varianta ca miniştrii liberali să fie numiţi interimari azi şi să mergem luni în Parlament, spre definitivare. Premierul a declinat această ofertă şi a numit miniştri din USD”, a spus liderul PNL.

Antonescu a adăugat că a propus şi ca luni să se meargă în Parlament pentru modificarea necesară în Guvern astfel încât primarul Sibiului, Klaus Iohannis, să fie ministru al Internelor şi vicepremier. Potrivit lui Antonescu, Ponta a respins propunerile liberali.

„Aşa cum a creat un USD, care să substituie treptat USL, domnul Ponta, astăzi, construieşte un Guvern USD care să înlocuiască Guvernul USL”, a mai spus Antonescu.

„Până luni, dl Ponta are de dat marele răspuns: doreşte în continuare USL, pentru care suntem gata, sau doreşte înlocuirea acesteia cu USD? Doreşte înlocuirea acestei majorităţi cu o altă majoritate?”, a spus Antonescu, miercuri, într-o conferinţă de presă.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Produsul ieftin care te scapă de bătături și de călcâie crăpate. Mulți români îl au în baie, dar puțini știu că face minuni pentru picioare
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Viorel Lis se simte tot mai rău. Anunț alarmant făcut de Oana
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Fenomen meteo rar surprins în România! Meteorologii au anunțat zonele vizate
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cine va fi viitorul președinte al României? Date oficiale: Alegerea înțeleaptă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Se dau 200 de euro din partea statului: Românii trebuie să depună documentele cât mai repede
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală