Victor Ponta: „Eu am zis să avem anticipate. Orban s-a lăcomit, a vrut să fie prim-ministru, să pună oamenii în funcţii

Victor Ponta a declarat că PRO România este în favoarea alegerilor anticipate, dar nu poate decide acest lucru. PSD va fi factorul decizional în această privinţă, având majoritate în birourile parlamentare.
Romania TV
06 feb. 2020, 10:16
Victor Ponta:

„Eu sunt pentru soluţia anticipatelor, dar PSD are majoritatea şi dacă va decide să le amâne o pot face prin tot felul de întârzieri. Ar fi cel mai rău pentru România, nu ştiu pentru partide cui i-ar conveni”, a spus Victor Ponta la Digi24, potrivit adevarul.ro.

Preşedintele Pro România a amintit cazul guvernului Boc, interimar până la alegeri.

Citeşte şi  Victor Ponta: „Orban, parlamentar din pixul meu”. Alianţă cu PSD şi la alegerile locale

„A fost cazul guvernului interimar Boc pe care l-am suportat 4 luni, pe Orban interimar l-am avea 9 sau 10 luni ar fi un lucru negativ. De la 1 septembrie trebuie puse în aplicare legea pensiilor şi alocaţiilor şi celelalte prevederi ce nu pot fi stopate prin OUG”, a spus el.

Ponta a mai spus că l-a sfătuit pe Ludovic Orban să nu intre la guvernare. „Eu am zis să avem anticipate după guvernul Dăncilă, aşa era normal. Orban s-a lăcomit, a vrut să fie prim-ministru, să pună oamenii în funcţii”, a precizat liderul Pro România. 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Fosta iubită a unui celebru fotbalist va fi concurentă la Insula Iubirii. Cum se descrie frumoasa vedetă
Capital.ro
Doliu fără margini: a murit Marea Doamnă a televiziunii din România. Sanda Țăranu avea 87 de ani
Playtech.ro
Se schimbă modul de taxare a gunoiului în București. Cine va plăti mai mult și cine ar putea plăti mai puțin
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când vor putea reveni acasă locatarii blocului lovit de dronă în Galaţi! Oameni vor fi ajutați de stat pentru reparaţia apartamentelor
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți