Victor Ponta şi Valeriu Streleţ, şedinţă comună a guvernelor României şi Republicii Moldova la Neptun

Guvernele României și Republicii Moldova se reunesc în ședință comună marți, la Neptun, sub conducerea premierilor Victor Ponta și Valeriu Streleț.
Ionela Marcu
21 sept. 2015, 15:29
Victor Ponta şi Valeriu Streleţ, şedinţă comună a guvernelor României şi Republicii Moldova la Neptun

„Reuniunea celor două guverne a fost decisă cu prilejul vizitei premierului român la Chișinău, în 27 august, când au fost stabilite prioritățile pentru agenda bilaterală în următoarele luni și a fost semnat cel de-al patrulea Protocol Adițional la Acordul între Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova privind implementarea programului de asistență tehnică și financiară în baza unui ajutor financiar nerambursabil în valoare de 100 milioane euro„, informează Executivul într-un comunicat de presă.

Citeşte şi: Proteste-maraton la Chişinău: Premierul Valeriu Streleţ dă vina pe predecesorul său

Potrivit sursei citate, membrii celor două guverne vor stabili noile proiecte care vor fi finanțate în baza acestui acord, iar o atenție specială va fi acordată continuării proiectelor de infrastructură în domeniul energetic, pentru asigurarea interconectării sistemelor naționale electrice și de gaze naturale, precum și în domeniul transporturilor, prin proiectarea și realizarea unor noi poduri peste Prut.

De asemenea, va fi exprimat interesul reciproc pentru posibila participare a unor companii din România la viitoare privatizări în diverse sectoare economice din Republica Moldova.

Alte proiecte pregătite pentru a fi analizate și agreate în cadrul ședinței vizează domeniile agriculturii, controlului sanitar-veterinar și protecției mediului, sprijin în dezvoltarea domeniului sănătății prin extinderea serviciului de intervenție de urgențe în Republica Moldova, investiții pentru centre de dializă din principalele spitale și pentru renovarea blocului chirurgical din Comrat, se mai arată în comunicat.

Totodată, o componentă specială din programul de asistență financiară acordată de România va fi domeniul învățământului.

Este preconizată continuarea proiectelor de construcție de grădinițe, în special în mediul rural, precum și extinderea programelor de burse pentru studiu în România, cu precădere pentru specializări neacoperite în Republica Moldova.

Vor fi stabilite, de asemenea, prioritățile de sprijin pentru pregătirea în România a specialiștilor din administrația publică.

Miniștrii Economiei vor propune inițierea de acțiuni comune de promovare comercială externă și acordarea de sprijin pentru crearea de parcuri industriale în mai multe raioane din Republica Moldova, se mai arată în comunicat.

„Așa cum a rezultat din precedenta întâlnire a celor doi prim-miniștri, Guvernul României urmărește cu preocupare situația financiară dificilă prin care trece în prezent Republica Moldova și încurajează inițiativele Guvernului de la Chișinău pentru asanarea și stabilizarea sectorului bancar precum și pentru încheierea unui acord cu FMI„, precizează sursa citată.

Potrivit comunicatului, pe agenda agenda convorbirilor în plen, în cadrul întâlnirilor separate ale premierilor Victor Ponta și Valeriu Streleț, precum și în discuțiile sectoriale ale miniștrilor de resort ar putea fi incluse aspecte recente ale evoluțiilor în parcursul european al Republicii Moldova, cât și teme regionale de actualitate care preocupă cele două țări.

Citeşte şi: Valeriu Streleţ NU vrea Unirea Republicii Moldova cu România

Reprezentanții Guvernului României vor exprima susținerea puternică pentru continuarea parcursului către Uniunea Europeană al Republicii Moldova și îndemnul la consolidarea stabilității politice, economice și sociale, în baza normelor și exigențelor europene privind funcționarea statului de drept și a mecanismelor democratice„, se adaugă în comunicatul citat.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cristi Borcea anunță o mare catastrofă pentru România. A investit 35 de milioane de euro, iar acum regretă
Capital.ro
Doliu în România! A murit un fost antrenor al naţionalei şi al echipei Steaua Bucureşti. Lasă în urmă o moştenire impresionantă
Playtech.ro
Cât câștigă un farmacist la Farmacia Tei în 2026. Rețeaua se extinde și caută personal
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Rusia, pregătită să atace NATO până în 2029. Informații de la vârful armatei germane
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi