Videanu: Autoritatea metropolitană de transport, soluţia corectă pentru metrou

Preşedintele interimar al organizaţiei PDL Bucureşti, Adriean Videanu, a declarat, joi, că "Bucureştiul şi Ilfovul au nevoie de autoritate metropolitană de transport", cu o conducere care să implice Guvernul, Primăria Capitalei şi judeţul Ilfov.
Romania TV
06 sept. 2012, 13:49
Videanu: Autoritatea metropolitană de transport, soluţia corectă pentru metrou

„Am văzut declaraţia primului-ministru că vrea să treacă metroul la Capitală. Ceva ştie dânsul, probabil a aflat, dar este o apreciere lipsită de fundament economic. Într-adevăr, Bucureştiul şi Ilfovul au nevoie de o autoritate metropolitană de transport, au nevoie de corelarea dintre metroul din Bucureşti şi RATB într-o extindere dincolo de Bucureşti, în zona lui metropolitană, care în primă fază trebuie să fie judeţul Ilfov”, a declarat Videanu, într-o conferinţă de presă.

El a arătat că Metrorex are investiţii începute în diverse staţii de aproape 7 miliarde de euro. „Soluţia corectă pentru Bucureşti şi pentru metrou este constituirea unei autorităţi metropolitane de transport, cu o conducere care să implice Guvernul României, Primăria Capitalei şi judeţul Ilfov”, a susţinut Adriean Videanu.

Guvernul va decide în perioada următoare trecerea Metrorex de la Ministerul Transporturilor în subordinea Primăriei Capitalei, a declarat, miercuri, premierul Victor Ponta, la începutul şedinţei de Guvern.

„În Guvern o să adoptăm în perioada imediat următoare câteva măsuri pe care demult trebuia să le adoptăm. Prima dintre ele ar fi trecerea metroului la primăria Municipiului Bucureşti, pentru că trebuie continuate investiţiile. S-a vorbit destul de mult de tronsonul spre Drumul Taberei şi ăla trebuie continuat, dar trebuie nu să spunem noi de la minister, pe tot felul de interese obscure, cum săpăm în şapte direcţii metrou şi de fapt nu terminăm nicăieri. Trebuie Primăria Generală, cu sprijin de la Guvern şi cu propriile forţe, pe baza mandatului pe care îl au de la cetăţeni, să continue prioritizarea. Întâi fac linia spre Drumul Taberei şi, după aceea, cea spre Pantelimon. Săpăm în şapte locuri de şapte ani şi o să terminăm în 70 de ani”, a afirmat Ponta.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Ioan Pavel, umilit de stat înainte să moară în accidentul aviatic. Povestea milioanelor blocate de un funcționar neglijent
Capital.ro
Călin Georgescu i-a cucerit pe români. Joacă sau nu teatru fostul candidat? Theodor Paleologu: Îl preferam pe Vadim
Playtech.ro
Ce nu ai voie să faci de Sfântul Dumitru. Obiceiuri respectate de români din vechime
Adevarul
Descoperire șoc. Vaccinul ARNm anti-COVID, arma secretă care combate cancerul
wowbiz.ro
Crimă înfiorătoare: un bărbat de 41 de ani și-a împușcat iubita și pe cei doi băieți ai acesteia. FILMUL complet al tragediei
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Simona Halep a pierdut 18 milioane de dolari! Americanii anunță declinul financiar uriaș
kanald.ro
Momentul în care o mașină este strivită de un TIR scăpat de sub control, în localitatea Drăgușeni! Șoferul mașinii și pasagerul au murit PE LOC
Cancan.ro
Tragedie fără margini! Fiica unui celebru prezentator TV a murit la 19 ani
iamsport.ro
Gigi Becali a ”dinamitat” vestiarul FCSB! Cum i-a întors pe unii jucători împotriva celorlalți: ”Li s-a stricat complet starea de spirit”
MediaFlux
Se schimbă tot ce știam despre impozitele pe clădiri. Se întâmplă la 1 ianuarie
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi