Videanu: Ponta minte cu o sinceritate de crede şi el pe moment; groparul Oltchim este chiar Guvernul

Adriean Videanu a respins, miercuri, acuzaţiile premierului Victor Ponta la adresa sa, potrivit cărora democrat-liberalul se face vinovat de "dezastrul" de la Oltchim, precizând că groparul combinatului Oltchim este chiar actualul Guvern.
Romania TV
20 feb. 2013, 12:51
Videanu: Ponta minte cu o sinceritate de crede şi el pe moment; groparul Oltchim este chiar Guvernul

Videanu a arătat că Ponta este singurul om, dintre cei pe care îi cunoaşte, care minte „cu o sinceritate de crede şi el pe moment”.

Democrat-liberalul a susţinut, în schimb, că „groparul Oltchim este Victor Ponta şi guvernul pe care l-a condus şi care a luat decizia de privatizare halucinantă” care s-a petrecut în anul 2012.

El a amintit că Oltchim a fost o companie profitabilă în perioada 2004-2006 şi ajunsese la aproape 2,2 la sută din exporturile României.

Adriean Videanu a subliniat că problemele Oltchim au început să apară în anul 2007, când, la sesizarea acţionarului minoritar, o majorare de capital făcută de Oltchim a fost anulată de instanţă „prin indolenţa şi lipsa de implicare a statului prin Ministrul Economiei de la acea dată”.

Potrivit lui Videanu, acest lucru a făcut ca Oltchim să aibă capitalurile negative, şi să nu mai aibă niciun fel de „vocaţie la credit”.

Democrat-liberalul a amintit că în 2008 Arprechim a majorat preţurile cu aproape 50 la sută la materiile prime pe care le furniza Oltchim, în condiţiile în care combinatul devenise un client neeligibil pentru furnizorii de energie.

„Oltchim a plătit energia mai mult decât un SRL din colţul unei străzi la puterea pe care o consuma şi la faptul că consuma în bandă”, a spus acesta.

El a subliniat că singura care s-a preocupat, din 2007, de Oltchim a fost guvernarea Boc, care a adoptat un memorandum privind conversia creanţelor AVAS în acţiuni şi, prin această majorare de capital, capitalurile proprii ale combinatului deveneau pozitive, Oltchim având vocaţie la credit.

Adriean Videanu a declarat că anul 2012 a însemnat „dezastrul Oltchim” prin acea procedură de privatizare adoptată în ciuda poziţiei consultantului.

„Din păcate, anul 2013 s-ar putea să ne mai aducă alte companii gen Oltchim datorită incapacităţii Guvernului de a gestiona companiile în care statul este acţionar majoritar. Atenţie la Hidroelectrica. Atât vă spun. Şi o să vedem ce se va întâmpla, undeva în iunie, anul acesta, cu Hidroelectrica. Atenţie la modalitatea de privatizare CFR Marfă. Atenţie la modul în care se administrează aşa-zisul management privat, care este un management privat PSD, este un management privat al lui Victor Ponta, punându-şi clientela politică în fruntea companiilor naţionale”, a spus el.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Cât de mult a scăzut averea Simonei Halep de la retragerea din tenis. Suma e una halucinantă
Capital.ro
România a pierdut o legendă a teatrului românesc. Marele actor și regizor nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Cum se stabilește cota-parte din spațiile comune și de ce contează la vânzare
Adevarul
Sancțiunile americane scot petrolul rus din Europa. Analiștii anticipează un efect „catastrofal” asupra Lukoil
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Tragedie rutieră pe Valea Oltului! O persoană a murit și alte patru au fost rănite în urma impactului dintre două autoturisme
Cancan.ro
Cauza morții Biankăi și a lui Toni, tinerii găsiți fără suflare în zona Lacului Frumoasa. Primele rezultate ale necropsiei
iamsport.ro
Andrei Nicolescu lămurește zvonurile despre presupusa relație cu Ovidiu Burcă: ”Eu nu am avut o problemă cu asta”
MediaFlux
Ce este interzis să faci de Sfântul Dumitru. Tradiții pentru data de 26 octombrie
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi