VIDEO Marian Vanghelie, scandal cu înjurături cu un protestatar în faţa Curţii de Apel Bucureşti. „Nu am mai putut să rezist când mi-a dat cu piciorul”

Bătaie în stradă și scandal. Marian Vanghelie a fost filmat la Curtea de Apel Bucureşti în momentul în care agresa unul dintre protestatarii care i-au strigat că a furat și că trebuie să ajungă la închisoare.
Filip Stan
16 nov. 2021, 13:00
VIDEO Marian Vanghelie, scandal cu înjurături cu un protestatar în faţa Curţii de Apel Bucureşti.

Scandalul a izbucnit după ce Marian Vanghelie, fost primar al Sectorului 5, a dat ochii cu protestatarul poreclit „Ceauşescu” în faţa Curţii de Apel Bucureşti.

Spiritele s-au încins şi, după un schimb de replici, politicianul a lovit telefonul protestatarului. A urmat o serie de înjurături de ambele părţi până când a intervenit un jandarm pentru a pune capăt tărăboiului.

Marian Vanghelie, scandal cu înjurături cu un protestatar în faţa Curţii de Apel Bucureşti. Schimbul de replici care a degenerat

Protestatar: ”Ați venit la școală pentru că aveți un apel pentru condamnare!”

Vanghelie: ”Te rog frumos pleacă de lângă mine!”.

Protestatar: ”Stai pușcăriașule cuminte. Dă mă banii înapoi pe care i-ai furat, mă! Borfașu, Vanghelie, un escroc, da, mă, banii înapoi, mă, borfașule mă. Pune-ți mă masca borfașule”.

Citeşte şi: Marian Vanghelie, după scandalul violenţei: „După ce ne rezolvăm problemele, mă căsătoresc cu Oana”

Marian Vanghelie a precizat că a reacţionat pentru că protestatarul l-a lovit.

„Este inadmisibil ce se întâmplă, acest individ urmărește politicieni, se duce la ei acasă și își permite să facă ce vrea. M-a filmat, a venit pe la spate, mi-a dat un picior și atunci m-am întors și am luat atitudine. Care este soluția când cineva te lovește pe la spate. Nu era niciun polițist, decât înăuntru, este inadmisibil așa ceva! O să depun plângere penală pe numele acestui individ. Îmi cer scuze, era dimineață și nu am mai putut să rezist când mi-a dat cu piciorul, nu este normal ce am făcut, dar și Dumnezeu iartă”, a declarat Marian Vanghelie, conform Antena3.

Fostul edil a explicat că avea termen într-un dosar judecat la Curtea de Apel Bucureşti şi nu îşi explică de ce paznicii l-au lăsat pe prostestatar să intre în sediul instanţei.

„Mă grăbeam, pentru că era primul termen și nu voiam să întârzii, nu mi-am permis să pierd timpul sunând la 112, aș mai fi pierdut cel puțin o jumătate de oră. Mai mult, a intrat în sală, ar trebui ca polițiștii care păzesc aceste instituții să nu-l lase să intre, pentru că țipă în urma oamenilor pe care-i urmărește. Imaginați-vă că a și ieșit după mine, a alergat după mine în jurul Curții de Apel. La un moment dat chiar a venit un polițist și l-a dat afară. Este ceva inadmisibil, la toate instituțiile publice se duce peste oameni, îi hărțuiește, devine foarte obraznic, îi înjură, se leagă de familiile lor, nu se poate așa ceva,” a mai afirmat Marian Vanghelie, conform Realitatea.net.

Citeşte şi: Răsturnare de situaţie în cazul spargerii de la vila lui Marian Vanghelie. Decizia magistraţilor este definitivă

 

DailyBusiness
Victor Ponta, mesaj dur pentru Oana Țoiu după anunțul retragerii trupelor americane din România: ”Când vezi o funcție în față, te-ai răzgândit, sunt buni Trump și Vance”
Spynews
Miresele anului 2025 din showbizul românesc, același model de rochie! Ioana Coman, nora lui Costel Biju și Claudia Puican, apariții trase la indigo
Fanatik.ro
Cine este partenerul de viață al vicepremierului Oana Gheorghiu. Are o funcție de conducere într-o companie străină
Capital.ro
Verdict definitiv pentru Călin Georgescu. Hotărârea Tribunalului București a fost dată azi, 30 octombrie
Playtech.ro
Zilele în care nu se spală și nu se muncește în noiembrie 2025. Calendar complet al sărbătorilor
Adevarul
Doi români din Marea Britanie și-au folosit copiii pentru a fura haine de firmă. Cuplul a recunoscut patru infracțiuni
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Anuntul momentului! Ce trebuie să știe toți românii
iamsport.ro
Ion Țiriac, donație substanțială pentru românii năpăstuiți de soartă! Ce sumă de bani pune la dispoziție miliardarul pentru victimele inundațiilor care au făcut prăpăd în țară
MediaFlux
Tatăl lui Costel Gâlcă, administrator la scara de lângă cea distrusă de explozia din Calea Rahovei, interviu pentru Mediaflux: Sperăm să ne mutăm, dar fără gaze VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
VIDEO Ștefania Szabo, doctorița care a murit în camera de gardă, înmormântată în uniforma medicală. Obiectul care va fi pus în sicriul directorului medical al Spitalului din Buzău
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai