VIDEO Pod de 2,5 km, prăbuşit după ce o navă a lovit unul dintre picioare

Podul Key Bridge din Baltimore, Maryland, cu o lungime de 2,57 km, s-a prăbuşit marţi după ce un cargobot a intrat în coliziune cu acesta, relatează presa americană.
Filip Stan
26 mart. 2024, 09:52
VIDEO Pod de 2,5 km, prăbuşit după ce o navă a lovit unul dintre picioare

Podul a fost închis circulaţiei în urma unui „incident”, a anunţat Autoritatea de transport din Maryland pe contul său de X, a relatat postul american ABC.

Potrivit primelor informaţii, vasul a lovit unul dintre pilonii podului Francis Scott Key, care are o înălţime de peste 350 de metri, provocând prăbuşirea acestuia.

Incidentul s-a petrecut în cursul nopţii, la ora locală 1:30 (7:30, ora României).

Accidentul a fost confirmat de Matthew West, subofiţer al Pazei de Coastă din Baltimore, pentru New York Times. El nu a precizat tipul de navă şi nici momentul în care aceasta a lovit podul. Amploarea pagubelor nu a fost imediat clară.

Citeşte şi: Vladimir Putin acuză Ucraina pentru masacrul din Moscova. „Ştim cine a comis această atrocitate, ceea ce ne interesează este sponsorul”

Kevin Cartwright, directorul de comunicare al Departamentului de Pompieri din oraşul Baltimore, a confirmat pentru BBC că podul a fost lovit de „un vas mare”, ceea ce a dus la prăbuşirea acestuia în râul Patapsco. El a mai spus că „până la şapte persoane şi mai multe vehicule” au căzut în râu.

În prezent, există o operaţiune de salvare în curs de desfăşurare la care contribuie mai multe agenţii, inclusiv Paza de Coastă.

Imaginile cu podul prăbuşit sunt spectaculoase. În mai multe videoclipuri postate pe reţelele sociale se poate observa că o parte considerabilă din impresionanta structură metalică, inaugurată în 1977, s-a prăbuşit în râul Patapsco.

Citeşte şi: Cutremur puternic, peste 1.000 de locuinţe distruse şi cel puţin 5 morţi

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cea mai frumoasă fană a lui Inter Milano face dezvăluiri de senzație: ”Am învățat să nu mă las afectată de judecățile altora”
Capital.ro
Anunț pentru românii cu bani la bancă. Sumele nu mai pot fi recuperate în acest caz. S-a impus limită
Playtech.ro
Metroul se scumpește din nou. Cât va costa de luna viitoare o călătorie în București
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Beat, cel mai bun fotbalist străin din România a fost înjosit de studenți într-un bar și apoi i-au făcut poze
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Florii! Cui îi spunem la mulți ani duminică
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj