Un control inopinat la o instituție a statului a dus la o descoperire aproape incredibilă: șefa de acolo își improvizase un laborator de cofetărie la locul de muncă!
Instituția vizată de control se numește Centrul Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER), este subordonată Ministerului Transporturilor și are sediul la Gara de Nord. Acolo au descins ministrul de resort Radu Miruță și membri ai echipei sale, care au găsit într-o încăpere materie primă (unt de cacao, caramel etc.) și ustensile specifice unui laborator de cofetărie!
Laboratorul a fost improvizat la CENAFER chiar de șefa instituției, Anna Maria Dudaș.
”Dar câtă Nocciola mâncați, doamnă?”, a fost întrebată aceasta, dată fiind cantitatea de ingrediente găsită în încăpere.
Dudaș a explicat că dulciurile preparate acolo nu sunt pentru ea, ci ajung, ”cadou”, la biserică.
”Îl dau cadou la biserică. L-am luat ca să îl dau la biserică. (…)
Eu nu mănânc dulciuri deloc”, a motivat șefa CENAFER.
Concluzia a fost limpede: ”Cine a stat aici văd că și-a făcut un mic business așa, cu o ciocolată. Păi, văd ciocolată, forme de ciocolată. Să ne explice cum pot exista atât de multe ingrediente, vrac, toate (..) pe dulciuri, ciocolată”, a concluzionat unul dintre inspectorii de la Ministerul Transporturilor.
Radu Miruță spune că dulciurile pregătite de șefa CENAFER la locul de muncă ar fi fost promovate, în vederea comercializării, pe rețelele de socializare.
Ministrul a postat, pe Facebook, un clip cu imagini de la control, din care reiese că laboratorul de cofetărie nu a fost singura surpriză din acea zi. Tot la CENAFER a fost găsit un apartament amenajat în sediul instituției!
Dialogul ministru-directoare pe acest subiect este halucinant și totodată amuzant.
Miruță: Dumneavoastră ați locuit vreodată pe-aici?
Dudaș: Locuiesc, da, dar nu sunt… Sunt din Giurgiu. Aici eu mi l-am amenajat, cum puteam, din banii mei. Mi se pare un pic mai OK.
Miruță: Dar dumneavoastră stați în permanență aici, la cum arată.
Dudaș: Vin, plec, vin, plec…
Miruță: Doamnă, aici nu pare că stă cineva care vine și pleacă. Încuiați-vă, să nu vă intre cineva după…
Potrivit ministrului interimar al Transporturilor, și alți angajați de la CENAFER ar locui în sediul instituției, la fel ca directoarea.
Anna Maria Dudaș spune că a ”moștenit” situațiile de acest fel la preluarea instituției și că nu se plătește nimic pentru ”cazarea” la locul de muncă.
Potrivit informațiilor din clipul postat de ministru, Anna Maria Dudas a fost șefa CENAFER în perioada 1 septembrie 2021 – 5 octombrie 2021. Din 18 martie 2021 până în 5 octombrie 2021, instituția a fost condusă de Mircea Dorobanțu, după care Dudaș a fost reinstalată în funcție.
”Pe doamna am dat-o afară rapid, în 2021. La o lună după ce n-am mai fost la minister, a fost pusă la loc. Între timp, şi-a făcut un laborator clandestin de ciocolată în clădirea statului”, a scris, tot pe Facebook, fostul ministru al Transporturilor Cătălin Drulă.
Ministrul Apărării n-a găsit doar prăjituri la inspecţii: Două blocuri din Pitești au fost construite ilegal lângă un depozit de muniție. Cazul, sesizat la DNA
Ministrul Apărării, Radu Miruță, a anunțat vineri că Ministerul Apărării Naționale (MApN) a sesizat Direcția Națională Anticorupție (DNA) în cazul pe care îl consideră o avizare ilegală a două blocuri construite în apropierea unui depozit de muniție din Pitești.
Radu Miruță a declarat că verificările dispuse după preluarea mandatului au scos la iveală un nou caz pe care l-a comparat cu situația prezentată anterior la Craiova.
„Avem cazul avizării, și observ că este o obișnuință după ce s-a întâmplat la Craiova, avizarea ilegală a unei construcții civile lângă un depozit mare de muniție din municipiu Pitești. Două blocuri, 128 de apartamente, au fost construite, în aprecierea noastră, ilegal, la o distanță de 100 de metri, când legea impunea o distanță de 200 de metri, lângă depozitul de muniție de la unitatea militară din Pitești”, a afirmat ministrul.
Radu Miruță a anunțat că rezultatele controlului au fost transmise organelor de anchetă.
„Sunt 18 oameni din Ministerul Apărării implicați, toți au fost trimiși pentru cercetare la DNA, oameni cu grade mai mici, însă inclusiv oameni cu grade general de brigadă. Prin mâna lor a trecut aprobarea unor astfel de decizii”, a afirmat acesta.
În același timp, ministrul a precizat că a solicitat Statului Major al Apărării să analizeze posibilitatea relocării depozitului de muniție.
„Am cerut șefului Statului Major al Apărării o analiză și un parcurs pentru a vedea cum și pe ce cheltuială se mută acel depozit de acolo, dacă asta va fi decizia”, a declarat Miruță.