Virgil Musta, după un nou record de cazuri de coronavirus: „Lucrurile arată rău în țară”

"Lucrurile arată rău în țară", a declarat medicul Virgil Musta, șeful secției Boli Infecțioase II de la Spitalul Victor Babeș din Timișoara, după ce în ultimele 24 de ore au fost raportate 1.454 de cazuri noi de infecție cu coronavirus, un nou record negativ în România. De asemenea, de ieri până azi au murit 53 de persoane bolnave de COVID-19.
Romania TV
13 aug. 2020, 15:34
Virgil Musta, după un nou record de cazuri de coronavirus:

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat, joi, un nou record de îmbolnăviri cu noul coronavirus, respectiv 1.454. De asemenea, s-au înregistrat 53 de decese. „Lucrurile arată rău în țară și la noi în Timișoara. Speram, la sfârșitul săptămânii trecute, ca lucrurile să se stabilizeze și să trecem printr-o fază de platou a pandemiei apoi, încetul cu încetul, să scadă numărul de cazuri. Creșterea numărului de cazuri duce automat la creșterea cazurilor critice în Terapie Intensivă și decese. Este o statistică care nu minte și nu înșală, un procent din numărul de cazuri evoluează de critic și decedează. Din păcate asistăm la o creștere a numărului de cazuri”.

Virgil Musta: „Vor fi focare în şcoli. Important însă este să se evalueze riscul în familie”

În ceea ce privește explozia de cazuri în județul Ilfov, de la 9 cazuri raportate ieri, bilanțul a crescut, joi, la 70 de cazuri. Medicul Virgil Musta a declarat că „sunt creșteri datorită faptului că apar focare”.

„În momentul în care se depistează una – două persoane în focarele respective, toată lumea dorește să-și facă analizele, nu se respectă definiția de caz care spune că doar persoanele simptomatice, dacă sunt contacți, trebuie să fie testate și astfel se descoperă și persoane asimptomatice care apoi trebuie internate în spital creând o presiune suplimentară pentru sistemul de sănătate”, potrivit medicului Musta.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Betty Salam, declarație de dragoste pentru Roberto Tudor! Fiica lui Florin Salam se simte în al nouălea cer
Fanatik.ro
Impozite 2026, după decizia CCR! Cât va plăti un român pentru apartament și mașină
Capital.ro
Călin Georgescu e în doliu. Și-a luat adio de la un mare român: S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
El este bărbatul găsit carbonizat în mașină, pe un câmp lângă Oradea. Avea 42 de ani și acasă îl aștepta un copil
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Decizia Guvernului privind salariul minim. Ministrul Muncii, anunțul zilei: „Nu trebuie ca două milioane de angajați să piardă din puterea de cumpărare ” UPDATE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
substantial.ro
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu