Vis spulberat. Tecău a fost eliminat de la Turneul Campionilor

Perechea Horia Tecău / Robert Lindstedt a piedut meciul decisiv pentru calificarea în semifinalele Turneului Campionilor.

25 nov. 2011, 13:57

Speranţa lui Horia Tecău, de a se califica în semifinalele Turneului Campionilor, s-a spulberat după meciul decisiv pe care românul şi partenerul său de dublu, Robert Lindstedt, l-a pierdut în faţa perechii austriece Jurgen Melzer / Paul Petzschner. Meciul a durat 68 de minute, iar scorul final a fost 6-3, 6-4, diferenţa fiind făcută de două break-uri, câte unul în fiecare set.

Pe hârtie, cuplul româno-suedez pornea ca favorit în faţa austriecilor, însă palmaresul adversarilor noştri era mult mai bogat, ultima mare performanţă a austriecilor fiind titlul la US Open, anul acesta. De asemenea, Melzer şi Petzschner i-au învins pe Tecău şi Lindstedt şi în finala de la Wimbledon, anul trecut.