Vlad Voiculescu aruncă vina pe un funcţionar public pentru întârzierea plăţilor pentru medicii din centrele de vaccinare: Eu am aflat ieri!

Un funcționar public ar fi vinovat de întârzierea plăților medicilor din centrele de vaccinare. Ministrul Sănătăţii a făcut mai multe precizări cu privire la acest caz.
Alina Costache
16 mart. 2021, 20:58
Vlad Voiculescu aruncă vina pe un funcţionar public pentru întârzierea plăţilor pentru medicii din centrele de vaccinare: Eu am aflat ieri!

Vlad Voiculescu aruncă vina pe un funcţionar public pentru întârziera plăţilor pentru medicii din centrele de vaccinare.  Ministrul susține că a aflat abia luni despre această situație.

Vlad Voiculescu aruncă vina pe un funcţionar public pentru întârzierea plăţilor pentru medicii din centrele de vaccinare: Eu am aflat ieri!

„Banii au fost ceruți ieri. Plățile au început să se facă. Astea nu sunt lucruri pe care le face ministrul. Există o întârziere, am evaluat. Cine este de vină? Un funcționar public este de vină. Câteodată există întârzieri și luăm măsuri să nu mai fie aceste întârzieri. Trebuia să completeze o hârtie. Eu am aflat ieri”, susține ministrul Sănătății.

De asemenea,  Vlad Voiculescu, a anunțat marți că, în prezent, sunt „undeva la 1400 de paturi, dar numărul este dinamic”, fiind extins cu 190, 40 dintre acestea fiind în plus pentru București. Anunțul vine în plină criză a paturilor de la ATI. Luni, Capitala nu mai avea niciun loc liber la secțiile ATI din spitale pentru pacienții COVID-19, potrivit anunțului făcut de secretarul de stat Raed Arafat.

„Ne îndreptăm către 1600 de paturi, dar avem limitări cu resursa umană, nu e ceva ce putem schimba de pe o zi pe alta. Personalul medical are nevoie de o gură de aur, de aceea trebuie să respectăm toate regulile.

Numărul de paturi de la Terapie Intensivă este dinamic. Nimeni nu a desființat un pat de ATI în această țară. Nu s-a redus numărul de paturi”, a declarat ministrul Sănătății și a explicat și de ce numărul pentru pacienții COVID poate să scadă de la o zi la alta: „Dacă într-un spital există un pat raportat pentru pacienți COVID-19 și in același timp există o operație la neurochirurgie , și este infectat (pacientul – n.red.), atunci patul nu mai e disponibil pentru transferul pacienților, în acest sens spun că lucrurile se pot schimba”, a explicat, marți, la Parlament, ministrul Vlad Voiculescu.

Ministrul Sănătății a anunțat că numărul de paturi de Terapie Intensivă a fost extins cu 190, iar 40 dintre acestea sunt în plus pentru Capitală și a mai precizat că „este ceea ce se poate în acest moment, dar nu e așa de simplu. Nu e vorba doar de infrastructură, e vorba și de resursa umană”.

Citeşte şi: Capitala şi şapte judeţe sunt în scenariul roşu din cauza COVID. Bucureştiul a depăşit incidenţa 4

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Gerard Pique i-a scris un mesaj simplu, însă Shakira l-a uimit cu răspunsul ei: ”Doamne, nu e normală”
Capital.ro
Reguli noi pentru cetățenii fără buletin. Lege pentru persoanele care au împlinit 18 ani
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi