Procurorii cer condamnarea medicului Gheorghe Burnei la închisoare cu executare pentru luare de mită

Medicul Gheorghe Burnei ar putea ajunge după gratii. La ultimul termen al apelului declarat de medic, procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti au cerut condamnarea la închisoare cu executare, între 3 și 10 ani pentru luare de mită. În primă instanţă, Gheorghe Burnei fusese condamnat cu suspendare.
Alina Andrei
16 mart. 2021, 12:33
Procurorii cer condamnarea medicului Gheorghe Burnei la închisoare cu executare pentru luare de mită

Procurorii Curţii de Apel București au cerut condamnarea la închisoare între 3 și 10 ani pentru chirurgul ortoped Gheorghe Burnei, acuzat că primit bani de la zeci de părinţi pentru a le opera copiii internaţi la Spitalul „Marie Curie” din Bucureşti (21 de fapte).

În schimb, avocatul lui Gheorghe Burnei cere rejudecarea cauzei și reluarea de la zero a dosarului, potrivit Antena 3.

În prima instanţă, chirurgul ortoped Gheorghe Burnei a fost condamnat de Tribunalul Bucureşti, în decembrie 2019, la 3 ani închisoare cu suspendare pentru luare de mită în formă continuată. De asemenea, Instanţa a ca medicul Gheorghe Burnei să plătească o amendă penală către statul român în valoare de 150.000 lei.

Citeşte şi: Monica Pop, declaraţie-şoc de sărbători. Ce spune despre medicii „executaţi”: Au fost crime organizate!

Judecătorii au dispus suspendarea executării sub supraveghere a pedepsei de 3 ani închisoare pe durata unui termen de supraveghere de 4 ani, perioadă în care medicul trebuie să frecventeze două programe de reintegrare socială derulate de Serviciul de Probaţiune Bucureşti sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate.

În plus, el va trebuie să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 120 zile la una dintre următoarele două entităţi: SC Amenajare Edilitară şi Salubrizare SA Sector 5 şi Direcţia Generală de Poliţie Comunitară Sector 1 Bucureşti.

De asemenea, Tribunalul a dispus confiscarea de la Gheorghe Burnei a sumelor de 3.250 euro şi 21.800 lei.

Judecătorii Tribunalului Bucureşti i-au interzis lui Gheorghe Burnei dreptul de a exercita profesia de medic în sistemul public de sănătate.

Gheorghe Burnei a fost trimis în judecată pe 8 iunie 2017, fiind acuzat de mai multe infracţiuni de luare de mită, după ce ar fi cerut bani de la părinţi pentru a le opera copiii internaţi la Spitalul „Marie Curie” din Bucureşti.

Procurorii susţin că există indicii privind săvârşirea de către Gheorghe Burnei a unor infracţiuni contra vieţii şi integrităţii corporale sau sănătăţii, în care victimele sunt minori aflaţi anterior într-o stare de sănătate precară, stare pe care Burnei a agravat-o prin acţiunile sale intenţionate.

Conform documentelor întocmite de procurori, Gheorghe Burnei nu cerea direct bani de la părinţii ai căror copii urmau să fie operaţi, însă după ce efectua intervenţiile chirurgicale le permitea acestora „să îl gratifice” cu diverse sume.

În anumite cazuri, medicul pretindea sume de bani anterior intervenţiei chirurgicale, încercând să le mascheze într-o formă aparent legală, încheind un înscris sub semnătură privată pe care îl intitula contract de donaţie. Persoanele care ajungeau la Burnei şi care îi ofereau mită erau părinţi ai căror copii aveau anumite deficienţe fizice, dintre care unele trebuiau corectate medical.

Totodată, Burnei îi interna pe copii pentru perioade îndelungate de timp, nejustificate medical, sau îi interna în mod repetat, fără a le efectua nicio intervenţie chirurgicală, pentru a-i determina astfel pe părinţi să îi dea bani sau alte foloase pentru efectuarea operaţiilor, mai susţin procurorii.

Anchetatorii mai spun că medicul apela şi la ameninţări cu refuzul efectuării operaţiei dacă părinţii nu se conformau cererilor sale.

Presa a relatat cazul unei fete, Amira, care a fost operată în urmă cu 18 ani de medicul Burnei, pentru luxaţie congenitală la şold. Fata a fost supusă în total la 11 intervenţii chirurgicale, fiindu-i implantat un dispozitiv ceramic, care nu era omologat. Operaţiile nu au reuşit însă, iar fata este acum imobilizată la pat.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
FCSB va avea un nou punct fix în echipă! El este fotbalistul care i-a lăsat pe toți ”mască”: ”E peste ce aveam”
Capital.ro
Reguli buletin-carte de identitate 2026. Ce trebuie să facă românii din Italia, Spania și Marea Britanie
Playtech.ro
Cum își încălzesc finlandezii locuințele fără calorifere. Soluția surprinzătoare pe care o ai deja acasă
Adevarul
Start la rezervări pentru hotelul care va fi amplasat pe Lună. Cât costă vacanța de vis pe unicul satelit natural permanent al Pământului
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Scenarii privind răpirea lui Putin. Rusia are răspunsul pregătit pentru Donald Trump
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend