Vladimir Putin le interzice miniştrilor săi să deţină conturi în străinătate

Preşedintele rus Vladimir Putin a promulgat marţi o lege care le interzice miniştrilor să aibă conturi bancare sau investiţii bursiere în străinătate, relatează AFP.
Romania TV
07 mai 2013, 17:53
Vladimir Putin le interzice miniştrilor săi să deţină conturi în străinătate

Textul le interzice membrilor Guvernului să „deschidă şi să deţină conturi, să păstreze fonduri în băncile străine din afara teritoriului Rusiei (…), să deţină sau să folosească instrumente financiare în străinătate”, detaliază site-ul specializat în publicarea legilor garant.ru.

Textul li se aplică, de asemenea, soţilor şi copiilor minori, a precizat aceeaşi sursă.

Amendamentul nu interzice, aşa cum se avea în vedere într-un timp, deţinerea de bunuri imobiliare în străinătate.

Acesta se adaugă unei serii de măsuri deja adoptate pentru a lupta împotriva corupţiei şi a spori transparenţa funcţionării Guvernului.

Averea membrilor Guvernului este dată publicităţii în fiecare an.

Legea promulgată marţi l-a determinat pe Igor Şuvalov, numărul doi în Guvern, unde este cel mai bogat membru, să îşi repatrieze activele deţinute până atunci în Insulele Virgine.

Şuvalov a criticat recent textul, apreciind că regulile de comportament devin prea stricte şi întreţin un climat de suspiciune faţă de putere.

„Următoarea etapă va fi că dacă muncim un an în privat nu vom mai putea deveni deputaţi, miniştri. Nu este posibil să se meargă atât de departe”, a apreciat el.

„Dacă oamenii sunt luaţi permanent drept escroci şi oamenii cu bani sunt împiedicaţi să acceadă la responsabilităţi, atunci ce vom face? Am ajuns într-un punct care devine periculos”, a adăugat el.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
De ce a jucat Craiova cu frică. Analiza lui Andrei Vochin: „Filipe ‘Coelhinho’ trebuia să facă ce a făcut Tromso cu CFR Cluj”
Capital.ro
Ai încă buletinul vechi? Data după care nu îl vei mai putea folosi, chiar dacă este valabil
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Următorul președinte al SUA. Secretul scos la iveală de Donald Trump
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România