Volkswagen, prejudiciu de 30 de milioane de euro la bugetul statului român

Prejudiciul creat de compania Volkswagen bugetului de stat se ridică la 30 de milioane de euro, potrivit România TV. Banii ar fi trebuit să fie colectaţi din taxa de mediu, dar din cauza măsluirii softului pe maşini, aceasta a fost mai mică.
Iulian Tudor
08 oct. 2015, 20:54
Volkswagen, prejudiciu de 30 de milioane de euro la bugetul statului român

În România sunt înregistrate peste o sută de mii de autoturisme produse de grupul Volkswagen. Ministrul mediului susţine că ţara noastra va acţiona în judecată compania nemţească pentru recuperarea banilor, iar românii nu vor avea nimic de plătit în plus, conform România TV.

Citeşte şi: Băsescu, despre scandalul Volkswagen: E un FURT GLOBAL. A fost o ESCROCHERIE susţinută de politicieni germani

O să dăm în judecată firma Volkswagen pentru recuperarea taxei de mediu şi aşteptăm să vedem interes şi de la autoritatea de omologare din Germania pentru că trebuia ieri sau astăzi să ne trimită exact planul de măsuri şi trebuia să trimită exact şi maşinile respective dacă sunt cu normă Euro 4 sau Euro 5.

În funcţie de planul de măsuri pe care îl va prezenta Volkswagen vă putem spune dacă maşinile se vor prezenta la RAR pentru modificarea sau, ştiu eu, cum vor propune ei. Este o măsură care nu ţine de noi e un plan de implementare pe care trebuie să îl propuna firma Volkswagen”, a declarat ministrul Mediului Graţiela Gavrilescu pentru România TV.

Deocamdată nu s-a stabilit când vor fi chemaţi cu maşinile în service şoferii români pentru dezinstalarea softului care a păcălit autorităţile cu privire la emisiile de gaze.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a răzgândit! Transferul la FCSB a picat: „Nu se pune problema!”
Capital.ro
Schimbare de reguli la bloc. Deciziile asociației de proprietari riscă nulitate. Poșta Română a tăiat serviciul legal
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend