Vrăjitoarea Melisa rămâne în arest preventiv. Ea a cerut să fie eliberată sub control judiciar

Vrăjitoarea, arestată pentru că ar fi înşelat mai multe vedete, a cerut să fie eliberată sub control judiciar, însă judecătorii Tribunalului Ilfov au respins această cerere.
Romania TV
06 ian. 2012, 12:02
Vrăjitoarea Melisa rămâne în arest preventiv. Ea a cerut să fie eliberată sub control judiciar

Melisa a încercat să-i convingă pe judecători că nu este necesară menţinerea sa după gratii, pentru că nu are cum să influenţeze martorii sau să distrugă probe din dosarul în care este acuzată de înşelăciune. Decizia judecătorilor de la Tribunalul Ilfov poate fi atacată cu recurs.

Cele două vrăjitoare, Vanessa şi Melisa, au fost reţinute pentru înşelătorie şi şantaj. Printre victimele lor se numără şi vedeta de televiziune Oana Zăvoranu. Procurorii au dezvăluit tehnicile pe care le foloseau cele două pentru a face rost de clienţi slabi de înger.

Una dintre vrăjitoare se autointitula practicantă a magiei albe şi cealaltă practicantă a magiei negre. Potrivit procurorilor ele îşi racolau clienţii chiar prin intermediul emisiunilor televizate, trimiţându-le mesaje vedetelor prin care le spuneau că ele sunt singurele care au leac pentru problemele lor.

Odată căzute în capcana lor, vedetelor li se cerea să aducă obiecte precum piroane, păpuşi şi miere de albine. Apoi vrăjitoarele făceau practici VOO DOO înţepând păpuşile aduse de victime cu ace. Aceste ritualuri erau practicate pe cursurile unor ape sau în case părăsite. După ce victimele se răzgândeau şi voiau să se retragă din „afacere”, vrăjitoarele şi rudele lor începeau să le ameninţe că ritualurile se vor întoarce împotriva lor , ba chiar invocau consecinţe fizice şi psihice. Mai mult, se ofereau să le acorde împrumuturi pentru a continua ritualurile contra unor garanţii imobiliare.

Mandatele de arestare sunt valabile pentru 29 de zile. Alături de cele două vrăjitoare au mai primit mandate şi alţi doi complici ai acestora.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Campioana care a fost nevoită să părăsească România ca să facă performanța dorită: ”Când se intonează Imnul României e un sentiment deosebit”
Capital.ro
Lista cu bolile și afecțiunile medicale care te lasă fără permis de conducere în 2026. Ai interzis la volan
Playtech.ro
Trebuie să porți centura în taxi, Bolt sau Uber? Ce arată legea și cine ia amenda
Adevarul
Theodor Stolojan critică dur legea administrației propusă de Guvernul Bolojan: „Nu e reformă, e o măsură pompieristică”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 64 de ani s-a stins din viață după ce a fost diagnosticată cu virus gripal de tip A, în Sibiu
iamsport.ro
CUTREMUR în SuperLiga! Becali s-a enervat și a făcut anunțul-șoc: 'E cazul să mă retrag!'
MediaFlux
Donald Trump a luat decizia privind Iran. Ce a vorbit cu Netanyahu
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend