Vulnerabilitate descoperită în WhatsApp, prin care hackerii pot manipula mesajele din conversaţii

Cercetătorii israelieni în securitate cibernetică au descoperit, recent, o vulnerabilitate în aplicaţia de mesagerie instant WhatsApp, ce permite hackerilor să manipuleze mesajele din conversaţiile publice şi private, anunţă Bloomberg.
Iulian Tudor
08 aug. 2019, 14:01
Vulnerabilitate descoperită în WhatsApp, prin care hackerii pot manipula mesajele din conversaţii

Check Point Software Technologies Ltd., o companie din Israel care se ocupă de securitatea reţelelor de calculatoare, a anunţat că a descoperit trei potenţiale modalităţi de a modifica conversaţiile.

Astfel, una dintre acestea utilizează semnul „citat” într-o conversaţie de grup pentru a schimba aspectul identităţii celui care trimite mesajul. O altă metodă indică faptul că hackerul poate schimba textul răspunsului altei persoane, iar cea de-a treia, care a fost rezolvată, permite unei persoane să trimită un mesaj privat modificat unui alt membru al grupului care apare ca mesaj public adresat tuturor. Atunci când persoana vizată răspunde, mesajul ei devine vizibil pentru toţi cei implicaţi în conversaţie.

Pe acest subiect, experţii Kaspersky au afirmat că utilizatorii WhatsApp trebuie să descarce actualizările disponibile pentru această aplicaţie, în acest mod fiind feriţi de situaţiile neplăcute.

„WhatsApp este cel mai popular serviciu de mesagerie instantanee din lume. Problemele de securitate găsite în aplicaţie sunt într-adevăr serioase, pentru că ar putea duce la situaţia în care participanţii la conversaţii de grup sunt induşi în eroare prin mesaje false. Acest lucru nu înseamnă, însă, că oamenii nu ar trebui să mai folosească WhatsApp, deoarece, chiar dacă bug-urile de securitate sunt periculoase, ele pot fi întâlnite în orice tip de software. Cu toate acestea, utilizatorii ar trebui să fie foarte atenţi atunci când participă la conversaţii de grup. În caz de îndoială, confirmaţi identitatea autorului într-un mesaj privat. Recomandăm utilizatorilor să urmărească lansarea actualizărilor WhatsApp şi să descarce imediat noile versiuni, pentru a fi în siguranţă”, a spus Victor Chebyshev, cercetător în securitate la Kaspersky, pentru Agerpres.

Vulnerabilitatea descoperită recent poate avea consecinţe semnificative în condiţiile în care numărul utilizatorilor WhatsApp este de aproximativ 1,5 miliarde, la nivel mondial. „Aplicaţia este folosită pentru conversaţii personale, comunicare de afaceri şi transmiterea de mesaje politice”, susţine Oded Vanunu, director de cercetare în cadrul Check Point Software Technologies Ltd.

WhatsApp este o aplicaţie de chat deţinută de Facebook care permite relaţionarea a două sau mai multe persoane prin intermediul unei conexiuni la internet. Datorită consumului scăzut de date mobile, aplicaţia a devenit din ce în ce mai folosită de-a lungul timpului. 

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Veste uriașă pentru Cristiano Ronaldo! Familia Simpson a prezis finala Campionatului Mondial 2026 încă din 1997. Video
Capital.ro
Permis de conducere. Se reduce perioada de valabilitate ori se refuză reînnoirea pentru șoferii cu aceste afecțiuni
Playtech.ro
Românii, dezamăgiți de cea mai frumoasă plajă din Thassos. Ce le-a dat bătăi de cap la Marble Beach: „Nu am găsit nimic din ce vedeam pe Instagram”
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Au distrus o națională din optimile CM 2026: ”Jalnică, o tristețe de fotbal, e de neprivit!” / ”El e efectiv ultimul om care să dea lecții”
MediaFlux
Pariu pe sfârșitul lui Putin. Cea mai mare piață de predicții mizează pe căderea președintelui Rusiei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?