Vulnerabilităţi semnificative în starea complexului industrial de Apărare al SUA

Preşedintele american, Donald Trump, va primi vineri un raport oficial despre starea complexului industrial de apărare al SUA care recunoaşte "vulnerabilităţi semnificative" în această reţea responsabilă de producerea şi menţinerea arsenalului ţării.
Iulian Tudor
05 oct. 2018, 06:13
Vulnerabilităţi semnificative în starea complexului industrial de Apărare al SUA

„Complexul nostru industrial de apărare are „vulnerabilităţi semnificative” (…) care cer acţiuni imediate”, a spus într-o convorbire cu jurnaliştii un înalt oficial american care a dorit să-şi păstreze anonimatul.

Sub comanda Pentagonului, responsabili din toate agenţiile guvernului american au evaluat timp de mai multe luni starea complexului industrial de apărare, care include companii private şi publice care „construiesc, proiectează şi repară diverse sisteme de arme” americane, a precizat oficialul, potrivit Agerpres.

Preşedintele Donald Trump este cel care a cerut această evaluare printr-un ordin executiv semnat în iulie 2017. În analiză sunt identificate „riscuri” precum „un declin în producţia din SUA” şi o „diminuare” a numărului angajaţilor cu cunoştinţe tehnologice suficiente.

Citeşte şi Fifor: După ani de subfinanţare cronică, MApN are susţinerea politică pentru a i se aloca două procente din PIB, până în 2026

Pentru a rezolva această problemă, se aşteaptă ca Trump să autorizeze plata fondurilor deja aprobate de Congresul american pentru a „umple găurile” din complexul industrial american, prin intermediul, de exemplu, investiţiilor în întreprinderi mici şi mijlocii care produc componente cheie, potrivit Agerpres.

Casa Albă nu a oferit mai multe detalii despre raport, dar a asigurat că măsurile pe care preşedintele Trump intenţionează să le ia în această chestiune vor urma aceeaşi filosofie a politicilor sale protecţioniste, cu obiectivul de a revitaliza industria americană.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Ce surpriză! Omul cheie la ultimele două titluri ale FCSB, dorit de o rivală: „Am avut ofertă din SuperLiga!”. Exclusiv
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de terenuri! Sancțiuni între 1.000 și 5.000 de lei din cauza ambroziei
Playtech.ro
Stațiunea uitată de pe litoralul românesc unde prețurile sunt încă surprinzător de mici. Plajele sunt aerisite
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Se schimbă vremea în România. Meteorologii anunță temperaturi de până la 25 de grade, dar vor reveni ploile şi grindina
iamsport.ro
Una dintre cele mai mari sportive române îl atacă frontal pe Bogdan Matei de la ANS: "Suntem sătui să fim umiliți!"
MediaFlux
Răsturnare de situație după demiterea Guvernului Bolojan. Sondaj CURS cu partidele preferate de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi